Nahajate se:
Zelene novičke Radenskega polja (april 2025)
Zelene novičke Radenskega polja (april 2025)
18. 4. 2025
82
Ko hišni ljubljenčki postanejo nezaželeni: problem invazivnih želv
Želve celinskih voda so že dolgo priljubljene med ljubitelji teraristike, tako v Sloveniji kot drugod po svetu. Ena izmed najpogostejših vrst je okrasna gizdavka (Trachemys scripta), ki izvira iz južne in jugovzhodne Severne Amerike. Poznamo tri podvrste: rdečevratko (T. s. elegans), rumenovratko (T. s. scripta) in tenesejevo rdečevratko (T. s. troostii). Zaradi svoje priljubljenosti kot hišni ljubljenček se je ta vrsta razširila po svetu, tudi v Evropo, kjer velja za invazivno vrsto.
Okrasna gizdavka ogroža avtohtone vrste, saj je agresivnejša in tekmuje za hrano ter življenjski prostor. V Sloveniji je edina avtohtona želva močvirska sklednica (Emys orbicularis), ki prebiva v stoječih in počasi tekočih vodah. Je plašna in se ob motnjah umakne, kar ji dodatno zmanjšuje možnosti preživetja. Najdemo jo v Južni in Srednji Evropi, Zahodni Aziji ter Severni Afriki, pri nas pa živi tudi na območjih, kot je Radensko polje.
Tujerodne invazivne vrste so ena največjih groženj biotski raznovrstnosti. Namerni in nenamerni izpusti v okolje negativno vplivajo na domorodne živali in rastline.
Za okrasno gizdavko je značilna hitra rast, velika končna velikost, zahtevna oskrba in dolga življenjska doba. Odrasle želve lahko zrastejo do 50 cm in dočakajo 50 let. Ko prerasejo akvarij ali postanejo pretežavne za oskrbo, jih lastniki pogosto neodgovorno izpustijo v naravo. Tam se uspešno razmnožujejo in naseljujejo počasi tekoča ter stoječa vodna telesa, kjer tekmujejo za vire s močvirsko sklednico. Poleg tega pa prenašajo številne bolezni in parazite.
Okrasna gizdavka ni edina invazivna želva, ki povzroča težave. Med problematične tujerodne vrste spadajo tudi navadna okrasnica (Pseudemys concinna), lažna zemljevidarka (Graptemys pseudogeographica), navadna hlastavka (Chelydra serpentina) in nelsonijeva okrasnica (Pseudemys nelsoni). Vse te vrste so bile dolgo časa naprodaj v trgovinah za eksotične živali, kar je pripomoglo k njihovemu širjenju v naravo.
Pomembno je poudariti, da je spuščanje želv v naravo prepovedano, saj s tem resno škodujemo ekosistemu. Lastniki, ki svojih želv ne morejo več oskrbovati, jih morajo oddati v zatočišča ali ustrezne organizacije.
Ker se v vodah Radenskega polja pogosto znajdejo tako avtohtone kot invazivne želve, bomo spomladi odstranjevali invazivne vrste. Večina dela bo potekala na ribnikih pod Boštanjem, kjer bodo nastavljene vrše, ki jih bomo dnevno pregledovali. Poleg odstranjevanja invazivnih želv bomo izvajali tudi monitoring populacije močvirske sklednice, saj je za njeno ohranitev ključno, da razumemo obseg njenega življenjskega prostora in dejavnike, ki vplivajo na njeno številčnost.
Z odgovornim ravnanjem in ozaveščanjem lahko preprečimo širjenje invazivnih vrst in pomagamo ohraniti naravne ekosisteme. Pomembno je, da lastniki eksotičnih živali prevzamejo odgovornost in poskrbijo za svoje ljubljenčke skozi celotno njihovo življenje. Organizirane akcije odstranjevanja invazivnih vrst so ključne, vendar dolgoročno rešitev predstavlja predvsem preprečevanje njihovega širjenja. Vsak posameznik lahko prispeva k varstvu naše edine avtohtone želve celinskih voda – močvirske sklednice – in s tem k ohranjanju biotske raznovrstnosti v Sloveniji.
Akcija prenosa dvoživk na Radenskem polju (2008–2025) se zaključuje
Na Radenskem polju se je te dni zaključila že 18. akcija prenosa dvoživk – hkrati pa tudi zadnja na tem cestnem odseku. V letu 2025 bodo na območju že postavljene stalne varovalne ograje in podhodi, ki bodo dvoživkam omogočili varen prehod med gozdovi in mlakami brez potrebe po prenašanju. S tem se bo ena najstarejših in najobsežnejših tovrstnih akcij v Sloveniji simbolično zaključila.
Vsako leto smo prostovoljci preko ceste prenesli na tisoče dvoživk. Iskrena hvala vsem, ki ste s svojim trudom in predanostjo v teh letih pomagali dvoživkam varno prečkati cesto ter prispevali k njihovemu ohranjanju!
Uspešna čistilna akcija na Radenskem polju
V soboto, 15. marca, je na Radenskem polju potekala čistilna akcija, v kateri so krajani iz Čušperka in Račne združili moči za čistejše okolje. Akcije se je udeležilo 25 krajanov, ki so s svojo zavzetostjo prispevali k lepši naravi.
Skupno so pobrali malo več kot 200 kilogramov smeti, pri čemer so med odpadki prevladovale plastenke, pločevinke in drugi odpadni materiali.
Hvala vsem udeležencem za trud in predanost pri ohranjanju čiste narave!
17. maj – tradicionalni spomladanski pohod po Radenskem polju
Ob evropskem tednu parkov vas vabimo na tradicionalni pomladanski pohod po Radenskem polju, ki bo v soboto, 17. maja 2025. Zbirno mesto je ob 9. uri na parkirišču pri cerkvi sv. Martina pod Boštanjem.
Pot bo prilagojena razmeram na Radenskem polju, pohod pa se bo zaključil ob 12. uri pri Centru ohranjanja narave Žabja hiša. Po koncu pohoda bo za udeležence organizirano okrepčilo, sledil pa bo tudi voden ogled Žabje hiše. Prevoz do izhodišča bo zagotovljen.
Dogodek poteka v sodelovanju s Turističnim društvom Kopanj. Zaradi razgibanega terena priporočamo primerno obutev in oblačila. Prijave so obvezne na info@radenskopolje.si.
Pridružite se nam in skupaj uživajmo v čudoviti naravi Radenskega polja!
|
Gradnja podhodov za dvoživke na območju Radenskega polja: varnejša cesta za živali in voznike
Radensko polje je eno pomembnejših območij za dvoživke v Sloveniji. Obsežna vodna okolja jim nudijo razmnoževališča, bližnji gozdovi pa prezimovališča. Vsako leto spomladi in jeseni se množično selijo med temi habitati, pri tem pa prečkajo zelo prometno regionalno cesto, ki povezuje Mlačevo in Rašico. Cesta za živali predstavlja veliko oviro, saj povzroča veliko smrtnost.
Prostovoljci že od leta 2007 postavljajo začasno varovalno ograjo in izvajajo akcije prenosa dvoživk, ki pripomorejo k delnemu zmanjšanju povozov, vendar to ni trajna rešitev. V projektu Life Amphicon smo v letu 2021 s celostnim popisom selitev dvoživk na tem cestnem odseku določili ključna mesta, kjer so potrebni trajni varovalni ukrepi.
Direkcija RS za infrastrukturo je v letu 2025 pričela z gradnjo trajnih ukrepov za dvoživke na območju Radenskega polja. Izvajalec del opravlja pripravljalna dela, v naslednjih mesecih sledi vgradnja podhodov za dvoživke in postavitev varovalnih ograj. Te bodo dvoživkam preprečile dostop na cesto in jih varno usmerjale skozi podhode. Na dovozih na zemljišča bodo nameščene rešetke, ki bodo dodatno izboljšale varnost prehodov. Na ta način bomo preprečili živalim dostop do cestišča in jim omogočili varno prečkanje skozi podhode preko celega leta.
Na odseku ceste R3-647/1368 Mlačevo–Rašica se bo od km 1,080 do km 4,135 v dolžini 3,055 km zgradilo predvidoma 62 podhodov za dvoživke, 5.400 m ograj, ki usmerjajo dvoživke proti podhodom, in 400 m rešetk večjih dimenzij na stranskih dovozih (preprečujejo dostop dvoživkam na vozišče).
Hkrati z ukrepi za dvoživke se bo rekonstruirala državna cesta v isti dolžini, skupaj z ureditvijo odvodnjavanja in novo prometno signalizacijo. Predviden zaključek vseh del je marec 2026.
Gradnja ukrepov za dvoživke poteka v okviru projekta Ohranjanje dvoživk in obnova njihovih habitatov – Life Amphicon (LIFE18 NAT/SI/000711). Projekt sofinancirajo Evropska unija v okviru programa LIFE, Ministrstvo za naravne vire in prostor RS, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo RS, Občina Bistrica ob Sotli ter projektni partnerji.
Pripravili: Ana Skledar in Pia Golob, Krajinski park Radensko polje, ter Barbara Pezdir, Direkcija RS za infrastrukturo



