MEDGENERACIJSKI LIKOVNI DAN V DOMU STAREJŠIH OBČANOV GROSUPLJE
V torek, 20. septembra 2022 je v Domu starejših občanov Grosuplje potekal Medgeneracijski likovni dan.
Razmerje med starejšimi in mlajšimi se v družbi hitro spreminja. Razlog je povečano število starejših. To velja tudi za Slovenijo in našo občino. Posledice tega novega razmerja so tudi drugačne družbene potrebe.
Krepitev solidarnosti, vzpostavljanje medsebojnega spoštovanja, izmenjava izkušenj in znanj so temelji medgeneracijskega sodelovanja. Evropski projekt URBACT Playful Paradigm prepoznava medgeneracijsko sodelovanje kot enega izmed temeljnih ciljev znotraj projekta. Tudi občina Grosuplje je s pridobitvijo certifikata »Starejšim prijazna občina« izrazila skrb za starejše generacije in potrebo po sodelovanju generacij.
V okviru evropskega projekta URBACT Playful Paradigm, se je v torek, 20. septembra 2022 odvil Medgeneracijski likovni dan. Dneva so se poleg stanujočih udeležili devetošolci osnovne šole Brinje. Skupaj so na lesene plošče z akrilnimi barvami slikali avtoportrete. Nekateri udeleženci so se slikanja lotili resno, drugi bolj »za hec«, a vsi so se zabavali. Nastali so čudoviti unikatni izdelki, ki bodo kasneje krasili bivšo rdečo cono pred DSO-jem.
Za dobro vzdušje je poskrbel pevski zbor zaposlenih v Domu za starejše občane, ki so ob spremljavi klavirja in tudi harmonike risali nasmehe na obraz.
Vzporedno z medgeneracijskim likovnim dnevom so zaposleni obirali jabolka, ki rastejo na jablanah pred DSO-jem. Takoj so jih dali v prešo in udeleženci smo se lahko osvežili s svežim, domačim jabolčnim sokom. Skupaj s sokom pa smo se okrepčali z domačim pecivom.
Dogodka se je udeležil tudi župan, dr. Peter Verlič, ki je bil navdušen nad organizacijo dogodka in povezovanjem generacij.
Datum otvoritve razstave slik bomo objavili naknadno.
Zahvaljujemo se direktorici DSO Grosuplje Metki Velepec Šajn za pobudo izvedbe dogodka, vsem zaposlenim za organizacijo. Zahvaljujemo se Osnovni šoli Brinje za odziv na povabilo na dogodek, še posebej učiteljici likovne umetnosti Urški Bergant.
Živa Vertič, koordinatorka projekta URBACT Playful Paradigm
URBACT je program Evropskega teritorialnega sodelovanja, ki deluje že od leta 2002. Financiran je s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj, držav članic, Norveške in Švice. Program omogoča prenos dobrih praks in sodelovanje med evropskimi mesti. Znotraj programa se odvijajo projekti, ki imajo pomemben vpliv na različna področja: okolje, ekonomija, urbani razvoj, upravljanje in vključevanje.
PLAYFUL PARADIGM oz. Igriva paradigma je projekt, ki se odvija znotraj programa URBACT. Projekt se zavzema za socialno vključenost, medgeneracijsko povezovanje, zdrav način življenja in trajnost. K sodobnim urbanim izzivom se približa z igrivim pristopom. Igra je prepoznana kot univerzalna dejavnost, ki bi morala biti dostopna in blizu vsakemu posamezniku. S pomočjo igrivega pristopa nam je omogočen nov, svež pogled na pozitivne vplive, ki nam jih lahko ponudi skupnost.