3. Mednacionalni sestanek vseh partnerjev evropskega projekta URBACT III, PLAYFUL PARADIGM
V petek, 11. februarja, ki se je nadaljeval v četrtek, 24. februarja 2022, je preko spletne aplikacije ZOOM potekal 3. mednacionalni sestanek vseh partnerjev evropskega projekta URBACT III – Playful Paradigm oz. Igriva paradigma.
Prvi dan sestanka, 11. februarja, je bil namenjen poglobljenemu razumevanju besedne zveze »ustvarjanje prostora« (angl. placemaking). Besedna zveza »ustvarjanje prostora« oz. »placemaking« je v zadnjem desetletju postala pomemben termin v sodobni urbanološki terminologiji. Njen pomen je preoblikovanje javne površine v prostore, kjer se bodo ljudje radi zadrževali. To pa lahko dosežemo tudi z igrivim pristopom. Eden izmed govornikov in tudi strokovnjakov na tem področju, Wessel Badenhorst, ad hoc URBACT strokovnjak, je sicer ob tem opozoril, da ustvarjanje prostora ne smemo zamenjevati z urbanim načrtovanjem. Prostor lahko ustvarimo, brez da bi vanj posegali z gradbenimi deli.
Ta dan sestanka smo tudi pobližje spoznali latvijsko občino Jelgava, ki bi mednacionalni sestanek morala gostiti, a žal epidemiološke okoliščine še vedno niso omogočale srečanja v živo. S pomočjo kratkih video vložkov so nam njeni predstavniki vseeno uspešno približali svoje mesto, ljudi in vzdušje.
Drugi dan sestanka, 24. februarja, smo se osredotočali na enakost spolov in kako na inovativen, igriv način oblikovati prostore, ki ne bodo vnaprej določeni za uporabo izključno fantov ali punc. Ena izmed govornic je bila Mary Dellenbaugh-Losse, ad hoc URBACT strokovnjakinja. Kasneje so nam njihove pristope in izkušnje na občinski ravni predstavile Annika Dalén (Švedska, Umea – ki je bila vodilni partner URBACT projekta »Gender landscape«), Sanja Lazarević (Kosovo, Pristina) in Chiara Cristini (Italija, Pordenone).
Vsi partnerji vključeni v projekt, Videm (Italija), Lousã (Portugalska), Igualada (Španija), Jelgava (Latvija) in naša občina Grosuplje, smo lahko s pomočjo spletne platforme MIRO interaktivno sodelovali in delili iniciative, ki jih uvajamo v lokalni kontekst občine.
Vsem udeležencem in strokovnjakom s področja igre, arhitekture, urbanega razvoja in enakosti spolov se zahvaljujemo za delitev strokovnega znanja in izkušenj. Z njihovo pomočjo bomo lažje prenesli dobre prakse v lokalni kontekst.