4. PROJEKTNI SESTANEK ZA EVROPSKI PROJEKT URBACT PLAYFUL PARADIGM
V začetku julija 2022 je v Igualadi (Španija) potekal 4. projektni sestanek evropskega projekta URBACT Playful Paradigm. Sestanka smo se udeležili tudi predstavniki Občine Grosuplje.
Občina Igualada, ki je projektni partner evropskega projekta Playful Paradigm, je med 7. in 9. julijem 2022 organizirala projektni sestanek, katerega smo se udeležili predstavniki vseh občin – Udine (Italija), Jelgava (Latvija), Lousã (Portugalska) ter naša Občina.
Namen sestanka je bila izmenjava izkušenj, izzivov in mnenj vseh projektnih partnerjev ter dodatno izobraževanje za še kvalitetnejšo izvedbo projekta na lokalni ravni.
Sestanek je potekal tri dni. Dva dni se je odvijal v Igualadi, zadnji dan smo se odpravili na študijski obisk v Barcelono, kjer smo se sestali s strokovnjaki s področja igrivega pristopa k razvoju mest.
V četrtek, 7. julija 2022 se je v poznih popoldanskih urah 4. projektni sestanek uradno začel v občinski hiši Igualade. Podžupanji Carme Riera in Patirica Illa sta vsem udeležencem izrekli besede dobrodošlice. Kasneje smo pozdravne besede izrekli tudi vsi predstavniki občin.
Sledil je študijski obisk v Toy Library oz. Izposojevalnico igrač. Vodja izposojevalnice igrač, Nuria, nam je predstavila njeno delovanje, načine financiranja ter izvedbo programa. Po študijskem obisku smo se odpravili na pozno večerjo, kjer smo tudi malo poklepetali. Vseeno smo se hitro vrnili v hotel, saj smo vedeli, da je naslednji dan poln aktivnosti.
V petek, 8. julija 2022 so se v dopoldanskem času odvijale delavnice pod vodstvom vodilne strokovnjakinje (angl. Lead Expert) projekta Ileane Toscano ter ad hoc strokovnjakinje (angl. ad hod Expert) za projekt Raffaelle Lioce. Slednja nam je s praktičnimi primeri in interaktivnimi pripomočki razložila kompleksen koncept »sistemskega razmišljanja« (angl. System Thinking). Zaradi njenega igrivega pristopa smo hitreje in na zabaven način razumeli večplastnost koncepta.
Vodilna strokovnjakinja Ileana Toscano je razvila krajšo družabno igro, skozi katero smo si projektni partnerji delili dosedanje dosežke, izzive, prepreke ter uspehe.
V zgodnjem popoldnevu smo se odpravili na kosilo, po katerem je sledil sestanek s predstavniki občine Esplugues de Llobregat, ki so bili del evropskega projekta Playful Paradigm v t.i. »prvem valu« (angl. first wave). Predstavili so nam svojo pot pri vključitvi igrivega pristopa v način delovanja njihove občine - od nestabilnih začetkov do uspešnih zgodb.
Občina Igualada nam je pripravila tudi prav posebno presenečenje - meditacijo. A same meditacije nismo izvedli v navadni dvorani – za nas so pripravili poseben prostor, ki ga je omejeval že odrabljen balon za letenje. S tem so ustvarili nov prostor (angl. placemaking). Po zaključku meditacije so pred nami odprli balon in odprl se nam je pogled na sobo, ki je z drugega zornega kota izgledala popolnoma drugače. Tovrstna postavljanja prostorov za kratek čas imenujemo »ephemeral spaces« oz. kratkotrajni/hitro minljivi prostori (uradnega prevoda koncepta nismo našli).
Pozno popoldne smo se odpravili na ekskurzijo na Balloon Festival, ki ga v Igualadi tradicionalno prirejajo že 25 let. Udeležujejo se ga balonarji iz vsega sveta, obiskovalci pa prihajajo iz celotne Španije. Na tem festivalu je občina Igualada pripravila tudi poseben prostor za igro s poudarkom na koordinaciji in gibljivosti otrok.
V soboto, 9. julija 2022 smo odšli na študijski obisk v Barcelono. Tam so nas pričakali Maria Truño (Komisija za izobraževanje na občini Barcelona), Ariadna Miguel (vodja za urbano strategijo na občini Barcelona), Emma Cortes (Inštitut za otroke in mladino – Barcelona Playable City), Julia Goula (predstavnica Equal Sarre – spolno občutljiva raba javnih površin) ter Ferran Altarriba (strokovnjak na področju pametnih mest in igrifikacije).
To so strokovnjaki z različnimi poklicnimi ozadji, ki se ukvarjajo z igrivim pristopom k razvoju mest in dobrobiti občanov. Svoje strokovno znanje in izkušnje s tega področja so bili pripravljeni deliti z nami.
Vsem organizatorjem ter strokovnjakom tega mednarodnega sestanka se zahvaljujemo za izjemno organizacijo in izvedbo projekta.
S klikom na spodnji link si lahko ogledate tudi kratek filmček o našem sestanku.
https://www.youtube.com/watch?v=xRZxfeZCaX0
Živa Vertič, koordinatorka projekta Playful Paradigm
URBACT je program Evropskega teritorialnega sodelovanja, ki deluje že od leta 2002. Financiran je s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj, držav članic, Norveške in Švice. Program omogoča prenos dobrih praks in sodelovanje med evropskimi mesti. Znotraj programa se odvijajo projekti, ki imajo pomemben vpliv na različna področja: okolje, ekonomija, urbani razvoj, upravljanje in vključevanje.
PLAYFUL PARADIGM oz. Igriva paradigma je projekt, ki se odvija znotraj programa URBACT. Projekt se zavzema za socialno vključenost, medgeneracijsko povezovanje, zdrav način življenja in trajnost. K sodobnim urbanim izzivom se približa z igrivim pristopom. Igra je prepoznana kot univerzalna dejavnost, ki bi morala biti dostopna in blizu vsakemu posamezniku. S pomočjo igrivega pristopa nam je omogočen nov, svež pogled na pozitivne vplive, ki nam jih lahko ponudi skupnost.