NOV OBVEZNI PRISPEVEK ZA DOLGOTRAJNO OSKRBO – KAJ TO POMENI ZA VAS?
Slovenija uvaja obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo, ki bo del širše socialne zaščite vseh odraslih prebivalcev. Namen prispevka je zagotoviti finančna sredstva za pomoč pri vsakodnevnih opravilih tistim, ki so zaradi starosti, bolezni ali invalidnosti izgubili samostojnost.
Kdo ga bo plačeval in koliko?- Zaposleni in delodajalci bodo vsak plačevali 1 % od bruto plače, skupaj skoraj 50 €/mesec pri povprečni plači.
- Samozaposleni in kmetje s prijavljeno dejavnostjo: 2 % od dohodka.
- Upokojenci: 1 % od neto pokojnine.
- Pri drugih pogodbenih razmerjih se prispevek obračuna v breme prejemnika.
Prispevka ne bo treba plačevati zavarovanim osebam, ki so v obveznem zdravstvenem zavarovanju in posledično v obveznem zavarovanju za dolgotrajno oskrbo zavarovane kot družinski član.
Prispevek bo prvič obračunan pri julijskih plačah, oziroma pokojninah, obračunan pa bo samodejno, brez posebnih položnic – zaposlenim ob izplačilu plače, upokojencem ob pokojnini, samozaposlenim pa prek mesečne obveznosti FURS-a. Za samozaposlene, kmete in osebe z dopolnilno dejavnostjo (popoldanski s. p.) bo prispevek odmerjen in plačan enako kot zdravstveni prispevki, torej prek mesečne obveznosti, ki jo ureja Finančna uprava Republike Slovenije.
Kaj bomo kot družba pridobili?Ta sredstva bodo namenjena za:
- Storitve dolgotrajne oskrbe, kot na primer pomoč pri osnovnih opravilih (higiena, prehrana, gibanje …).
- delovanje sistema dolgotrajne oskrbe (nadzor, administracija, razvoj),
- stroški oskrbe pri izvajalcih (zdravstvene in socialne ustanove, koncesionarji, zasebniki).
- Za zaposlene in podjetja: višji pritisk na neto dohodke in stroške dela.
- Za samozaposlene/po pogodbah: potreba po prilagoditvi obračunov in REK obrazcev.
Da bo prehod na nov sistem čim lažji, OOZ Grosuplje organizira spletni seminar, kjer bomo skupaj spoznali pravno podlago, dohodkovno osnovo za obračun prispevka, pregledali izjeme in posebnosti v določenih statusnih primerih in še mnogo več.
Za več informacij sledite naslednji povezavi: SPLETNI SEMINAR
Vir: gov.si
OOZ Grosuplje