Nahajate se:
Zelene novičke Radenskega polja (julij/avgust 2025)
Zelene novičke Radenskega polja (julij/avgust 2025)
18. 7. 2025
46
DELO NA RADENSKEM POLJU SKOZI OČI DIJAKOV
V okviru obvezne šolske prakse sva dijaka 3. letnika programa naravovarstveni tehnik z Biotehniškega izobraževalnega centra Ljubljana tri tedne sodelovala pri različnih aktivnostih v Krajinskem parku Radensko polje.
Radensko polje je kraško polje, značilno po številnih kraških pojavih, kot so vrtače, uvale, ponikalnice in požiralniki. Območje se nahaja južno od Grosupljega, v bližini Male in Velike Račne, in velja za pomembno naravovarstveno območje z bogato biotsko raznovrstnostjo. Tu se prepletajo mokrotni travniki, poplavne ravnice, gozdni in kmetijski robovi – vsi pomembni habitati za številne ogrožene vrste, med njimi tudi dvoživke.
V času prakse sva sodelovala pri različnih nalogah, med drugim pri monitoringu dvoživk v sklopu projekta Life amphicon, in opazovanju močvirskih sklednic. Izvajala sva popis pokošenih travnikov, kar je bil dober vpogled v pomen upravljanja z življenjskimi prostori, ter pomagala pri vzdrževanju učne poti, ki obiskovalcem približuje bogastvo Radenskega polja.
Posebna izkušnja je bilo tudi postavljanje ograje za koze pri Boštanjskem gradu, kjer se uporablja tradicionalna paša za preprečevanje zaraščanja in ohranjanje vrstno pestrih travišč. Tako sva spoznala tudi pomen povezovanja naravovarstva z lokalnimi praksami.
Skozi delo na terenu sva pridobila številne praktične veščine – od prepoznavanja vrst, rokovanja z opremo, beleženja podatkov, pa do razumevanja vloge habitatov in upravljanja z njimi. Veliko sva se naučila tudi o organizaciji terenskega dela, prilagajanju vremenskim razmeram in sodelovanju s strokovnjaki.
Najbolj nama je bilo všeč popisovanje pokošenih travnikov, saj sva se pri tem lahko prosto gibala po večjem delu parka in podrobneje spoznala njegov utrip.
Praksa v Krajinskem parku Radensko polje nama je omogočila dragoceno izkušnjo in naju še dodatno spodbudila k razmisleku o prihodnosti v naravovarstvenem poklicu. Verjameva, da so takšne oblike sodelovanja med šolami in zavarovanimi območji izjemno pomembne za prenos znanja, izkušenj in motivacije na mlajše generacije.
Vid Škrjanec, Bine Fleten



