Projekt: Pomagajmo žabicam čez cesto 2019
Deseto leto zapored smo pomagali dvoživkam čez cesto na regionalni cesti Mlačevo–Račna. Najbolj množično zastopane dvoživke na Radenskem polju so navadne krastače. To so gozdne živali, ki se spomladi odpravijo do bližnje vode, da bi se razmnoževale in pri tem prečkajo prometno cesto. Da bi zmanjšali povoz in pridobili podatke o številčnosti prehoda, smo v februarju postavili varovalno ograjo za dvoživke v skupni dolžini enega kilometra. Selitev dvoživk poteka v večernem času, da se izognejo izsušitvi in plenilcem. Akcija prenašanja dvoživk je potekala celoten mesec marec. V tem času smo prenesli čez cesto 14.674 dvoživk, prevladovale so krastače s 14.355 osebki, precej je bilo tudi rosnic iz skupine rjavih žab, nekaj je bilo zelenih žab in pupkov.
Skupno število prenesenih krastač je višje kot v preteklih letih, kar je razveseljujoč podatek. Ne gre pa zanemariti, da se številčnost drugih vrst z leti zmanjšuje (rjave žabe, zelene žabe, navadni pupek) oz. jih letos pri prenašanju sploh nismo srečali (zelena rega, planinski pupek, urh).
Poleg prenašanja je pomemben del projekta tudi izvajanje izobraževalnih vsebin o dvoživkah za otroke. Dvoživke so obiskale nekaj enot VVZ Kekec, se na naravoslovnem dnevu predstavile učencem 4. razredov iz občine Grosuplje ter še nekaj drugim skupinam. Skupno smo to pomlad dvoživke predstavili 300 otrokom. Pri izobraževanju otrok je ključno, da uspemo otrokom na pozitiven način predstaviti živali, ki jih pogosto spremlja množica predsodkov in strahov. Večina otrok je na koncu navdušena nad krastačami in jih z veseljem drži v rokah ter se jih dotika. Vraža, da te krastača polula in potem dobiš bradavice, absolutno ne drži. Krastače so v resnici dobrodošle prebivalke tudi na vrtu, ker se hranijo s polži, hrošči in deževniki ter tako skrbijo za ravnovesje v ekosistemu.
Pomagajmo žabicam čez cesto je omogočila Občina Grosuplje in projekt Vezi narave. Vezi narave je interreg projekt med Slovenijo in Hrvaško, ki vključuje različne občine obeh držav. Na Radenskem polju bodo v sklopu projekta vzpostavili center narave Šica. Za pomoč pri sodelovanju v projektu se zahvaljujemo gasilcem PGD Račna in PGD Čušperk, študentom Grm-a – centra biotehnike in turizma iz Novega mesta, mnogim sodelujočim pri prenašanju dvoživk in strpnim voznikom, ki so prilagodili hitrost, ko so ob cesti opazili gručo ljudi v odsevnih jopičih.
Lara Kastelic