Pomagajmo žabicam čez cesto 2021
Že 14. leto zapored z akcijo "Pomagajmo žabicam čez cesto" omogočamo dvoživkam varnejšo selitev preko ceste med Velikim Mlačevim in Račno. Letos akcija poteka v okviru projekta LIFE AMPHICON, katerega namen je varstvo dvoživk in njihovih habitatov.
Tako smo na spomladansko obarvano soboto, 20. 2. 2021, ob pomoči PGD Račna in Čušperk ter študentov GRM Novo Mesto, na več kot kilometru dolgem odseku ceste med Mlačevim in Račno postavili začasno varovalno ograjo za dvoživke.
Ta dvoživkam prepreči, da bi neovirano prehajale na cesto, ker tam v večini končajo pod kolesi vozil. Dvoživke se namreč selijo vsako pomlad od gozdnih prezimovališč na Z robu krajinskega parka do vodnih površin Radenskega polja. Pri tem prečkajo cestni odsek med Mlačevim in Račno. Ograje jih tako zaustavijo in živali počakajo, da jih na varen način ljudje prenesemo čez omenjeni cestni del. Samo lani smo preko ceste na tem odseku prenesli več kot 20.000 dvoživk.
Postavitev ograje tako predstavlja le prvi korak akcije. Temu, kot že rečeno, sledi obdobje večernih pregledov, popisov in prenosov dvoživk na varno, na drugo stran ceste. Ker je aktivnost dvoživk odvisna od vremenskih razmer, je število dvoživk v posameznih večerih zelo različno.
V toplejših in deževnih večerih smo to pomlad na ograjah med Mlačevim in Račno v dveh urah zabeležili tudi po 2000 dvoživk, ko so nastopili hladnejši in bolj sušni dnevi, pa se je selitev dvoživk celo popolnoma ustavila.
Akcije prenosov in popisov dvoživk se odvijajo ponoči, eno uro po sončnem zahodu, zato je na eni strani za udeležence akcije pomembna dobra vidljivost na cesti (odsevni jopiči, čelne svetilke) na drugi strani pa odgovornost voznikov na cesti. Zato pozivamo voznike, da v času selitev dvoživk preko ceste, zmanjšajo hitrost vožnje in s tem poskrbijo tako za varnost udeležencev akcije prenosov kot tudi za same dvoživke.
Število, vrstno sestavo in točna mesta prečenja dvoživk popisujemo letošnjo pomlad na odseku ceste, kjer se nahaja ograja, kot tudi na odseku, kjer ograje ni, južno proti Račni. S popisom želimo določiti mesta, kjer se bodo v okviru projekta LIFE AMPHICON v prihodnjih letih na cesti umestili podhodi za dvoživke in pa trajne varovalne ograje, ki bodo dvoživke usmerjale proti podhodom.
S postavitvijo trajne ograje in podhodov želimo zaustaviti vsaj 80% vseh povozov dvoživk na tej črni točki. Ker je selitveni koridor dvoživk precej širok, denarja za ureditev trajnih ograj in podhodov pa je le za cca 2 km dolg odsek ceste, pričakujemo, da bomo v manjši meri z aktivnostjo prenosa dvoživk nadaljevali tudi v prihodnosti, po postavitvi trajnih ograj, financiranih s strani projekta LIFE AMPHICON.
Za najmlajše, ki se akcije zaradi zahtevnosti dela ne morejo udeležiti, pa bomo v prihodnjih tednih v sodelovanju z Društvom Preplet organizirali »družinsko žabanje«, zato spremljajte naše novice na spletni strani www.radenskopolje.si.
Hvala vsem, ki nam pri izvajanju akcije nudite pomoč in nam pomagate ohranjati najbolj ogrožene vretenčarje, dvoživke.
Pripravila: Tina Stepišnik, OE Krajinskega parka Radensko polje