Zelene novičke Radenskega polja (maj 2024)
VABILO NA IZOBRAŽEVANJE ZA VODENJE OBISKOVALCEV PO ŽABJI HIŠI
V Krajinskem parku Radensko polje, ki deluje v sklopu Zavoda za turizem Grosuplje, objavljamo razpis za vodnike, ki želijo svoje znanje predajati obiskovalcem parka.
V prvem, spomladanskem delu, objavljamo razpis za vodenje obiskovalcev po razstavah, ki se nahajajo v Centru ohranjanja narave Žabja hiša.
K sodelovanju vabimo komunikativne in razgledane osebe, ki jih zanima področje narave in turizma ter so zainteresirani za vodenje po Centru ohranjanja narave Žabja hiša.
Izobraževalni program bo obsegal 10–15 ur teoretičnega in praktičnega dela, in sicer bo izobraževanje potekalo v naslednjih terminih:
- del izobraževanja: PREDSTAVITEV RAZSTAVE O KRAJINSKEM PARKU RADENSKO POLJE, v torek, 14. maja 2024, od 17. do 19. ure, v Žabji hiši.
- del izobraževanja: PREDSTAVITEV RAZSTAVE O VARSTVU NARAVE, v sredo, 15. maja 2024, od 17. do 19. ure, v Žabji hiši.
- del izobraževanja: PREDSTAVITEV VODENJA V PRAKSI IN OGLED RADENSKEGA POLJA, v soboto, 18. maja 2024, od 9. do 15. ure. Tretji del izobraževanja bo izveden v sklopu spomladanskega pohoda po Radenskem polju s pričetkom ob 9. uri na parkirišču pod boštanjskim gričem in zaključkom okoli 12. ure pri Žabji hiši. Obiskovalcem pohoda bo na voljo voden ogled po Žabji hiši.
- del izobraževanja: PRAKTIČNI PREIZKUS. V juniju bodo sledili preizkusi kandidatov. O terminih se bomo dogovorili naknadno.
Po zaključku izobraževanja bodo imeli tečajniki z uspešno zaključenim praktičnim preizkusom možnost samostojnega vodenja obiskovalcev po Žabji hiši s pričetkom julija 2024.
Prijave sprejemamo na e-naslovu info@radenskopolje.si do vključno ponedeljka, 13. maja 2024.
Več informacij o razpisu je na voljo na www.radenskopolje.si.
Vabljeni!
TRADICIONALNI SPOMLADANSKI POHOD PO RADENSKEM POLJU V SOBOTO, 18. MAJA
V soboto, 18. maja 2024, vas vabimo na tradicionalni spomladanski pohod po Radenskem polju. Dobimo se ob 9. uri na parkirišču pri cerkvi pod Boštanjem. Zaključek pohoda bo predvidoma ob 12. uri v Centru ohranjanja narave Žabja hiša. Po okrepčilu bo na voljo voden ogled Žabje hiše. Prevoz nazaj do izhodišča bo zagotovil organizator. Več informacij o pohodu je na voljo nawww.radenskopolje.siin na FB strani parka.
SREČANJE S KRAJANI
V sredo, 10. aprila 2024, smo se v Zagradcu pri Grosupljem srečali s krajani parka z naslovom »Aktivnosti Krajinskega parka Radensko polje, katerih del ste tudi vi« in predstavili tematike, ki se trenutno odvijajo v sklopu rednega dela, projekta LIFE AMPHICON in projekta ZAGON.
V okviru projekta LIFE AMPHICON so bile izpostavljene sledeče teme:
- Izkop 40 mlak za dvoživke na Radenskem polju v letu 2023.
- Gradnja podhodov in trajnih varovalnih ograj za dvoživke na regionalni cesti Mlačevo – Račna, ki se bo predvidoma začela v letu 2025.
- Tematska pot na temo dvoživk od Boštanja do retja Srednice, ki je v fazi priprave.
- Številne delavnice in vodenja na temo dvoživk v Centru ohranjanja narave Žabja hiša.
V sklopu projekta ZAGON, ki se je zaključil z mesecem aprilom, pa smo izpostavili:
- Hidrološke meritve: fizikalne, biokemijske in mikrobiološke meritve. Podrobnejše predavanje s predstavitvijo rezultatov bo predvidoma v jeseni.
- Predstavitev priprave osnutka 10–letnega načrta upravljanja parka.
- Izvedbo renaturacije zemljišča pri Pirki.
- Otvoritev tematske poti „Od Šice do mejice,“ ki je potekala 18. aprila.
Za vse krajane parka bo v juniju organizirano tudi brezplačno vodenje po tematski poti Od Šice do mejice. Krajane bomo o podrobnostih dogodka obvestili po pošti.
V nadaljevanju so udeleženci srečanja podali tudi svoje ideje, želje in pobude, ki bi z uresničitvijo lahko prispevale k izboljšanju kakovosti življenja znotraj Krajinskega parka Radensko polje, tako za ljudi kot za naravo.
MONITORING DVOŽIVK NA RADENSKEM POLJU
V letu 2023 smo v sklopu projekta LIFE AMPHICON na Radenskem polju izkopali 40 novih mlak. V letošnjem letu pa bomo preverjali, ali so mlake uspešno naselile dvoživke. Konec aprila smo začeli z monitoringom dvoživk. V nove mlake in že obstoječa retja smo postavili vodne pasti. S pastmi želimo dokazati, da so v teh vodnih telesih prisotni veliki pupki, ki so ciljna vrsta projekta. Pasti so postavljene tri dni zaporedoma, vsakodnevno pa jih pregledujemo, popišemo ulov in ujete živali izpustimo nazaj v naravo.
Če na Radenskem polju najdete past, vas lepo prosimo, da se je ne dotikate in je ne premikate.
Pripravili: Tina Stepišnik in Pia Golob, Krajinski park Radensko polje