Po novi učni poti vse do razglednega stolpa na Boštanju
Radensko polje je nekaj edinstvenega. Kljub temu, da gre za najmanjše kraško polje na območju Slovenije, na njem najdemo številne redke rastlinske in živalske vrste, najrazličnejše kraške oblike ter kar tri ločene vodotoke: Dobravko, Šico in Zelenko. Prav zaradi velike ekološke, biotske in krajinske pestrosti, ki so posledica kakovostnega in dolgotrajnega prepleta človeka z naravo, je bil na njegovem območju ustanovljen Krajinski park Radensko polje.
Z namenom ohranjanja biotske raznovrstnosti sta na območju Krajinskega parka Radensko polje trenutno v teku kar dva evropska projekta, Vezi narave in LIFE Amphicon – varstvo dvoživk in obnova njihovih habitatov. Pri obeh je Občina Grosuplje vodilni partner. Projekt Vezi narave, v okviru katerega bo z Naravovarstvenim centrom Šica med drugim vzpostavljena južna vstopna točka na območje krajinskega parka, je že v svoji sklepni fazi, z aktivnostmi v sklopu projekta LIFE Amphicon pa smo v letu 2020 šele dobro začeli.
Glavni cilj projekta LIFE Amphicon, v katerem poleg Občine Grosuplje sodeluje še 8 projektnih partnerjev iz Slovenije, Nemčije in Danske, je izboljšati stanje ohranjenosti dvoživk, ki jih varuje Direktiva o habitatih na šestih različnih Natura 2000 območjih. V ta namen bodo na območju Krajinskega parka Radensko polje na cestnem odseku Mlačevo–Račna zgrajeni podhodi in ograje, ki bodo dvoživkam omogočili varno prehajanje ceste ob selitvah. Ob tem bo za namen ozaveščanja prebivalstva v severnem delu Krajinskega parka Radensko polje vzpostavljena tudi učna pot, ki bo dodatno pripomogla k razvoju turistične infrastrukture na območju Občine Grosuplje.
Učna pot se bo začela z brvjo čez Dobravko, tik pod Boštanjem, ter nato mimo Velikega retja vodila v smeri retja Srednjice, ki ga bo krožno zaobšla. Ob poti, ki bo primerna za družine z otroki, bodo postavljeni učilnica na prostem, informacijske table ter sodobni učni pripomočki, s pomočjo katerih se bodo lahko obiskovalci Krajinskega parka Radensko polje na zanimiv in inovativen način seznanili s pomenom ohranjanja biotske raznovrstnosti.
Na Boštanju nad Velikim retjem bo v okviru vzpostavitve učne poti postavljena tudi opazovalnica, ki bo obiskovalcem omogočala dober pregled nad bližnjo in daljno okolico. Na opazovalnici bo nameščena videokamera, s pomočjo katere se bo spreminjanje vodostaja na območju Krajinskega parka Radensko polje vseskozi lahko v živo spremljalo tudi na spletni strani LIFE Amphicon (https://www.lifeamphicon.eu/).
Z vodenji po učni poti za večjo ozaveščenost prebivalstva bomo začeli že za časa izvajanja projekta LIFE Amphicon, ki bo potekal do konca leta 2026. Z vsemi opisanimi pridobitvami bo napravljen odločilen korak k vzpostavitvi severne vstopne točke na območje Krajinskega parka Radensko polje pod Boštanjem.