Župan dr. Peter Verlič o tem, da nas bo ob vstopu na Radensko polje kmalu prijazno pozdravljala Žabja hiša, center Grosupljega pa bo čez dobro leto povsem spremenjen, še bolj trajnostno prometno urejen
Župan občine Grosuplje dr. Peter Verlič je bil v petek, 26. februarja 2021, gost pogovorne oddaje na radiu Zeleni val, v kateri sta z moderatorjem Francetom Peternelom spregovorila o aktualnih investicijskih projektih občine, pa tudi o drugih uspešnih zgodbah, pomembnejših dogodkih, spomnimo, Občina Grosuplje je postala regijska zmagovalka za nagrado Zlati kamen 2021, v zvezi z epidemijo novega korona virusa covid-19 pa je župan poudaril, da kljub sproščanju nekaterih ukrepov še vedno velja, da moramo nositi zaščitno masko in vzdrževati varnostno razdaljo.
Dobro leto je minilo, ko so v Italiji odkrili prvega bolnika s covidom-19, kmalu se je začel virus širiti tudi pri nas. »Moram reči, da takrat, ko se je to začelo, res nisem imel občutka, da bo ta epidemija takšna, tako zahrbtna, tako dolgotrajna,« je na to dejal župan. Vendar kot kažejo številke, se situacija še ne umirja. Sam redno spremlja spletno stran COVID-19 Sledilnik, ki jo priporoča vsem, žal pa podatki zadnjih 14 dni za občino Grosuplje kažejo, da so se številke obrnile v napačno smer, da število okužb narašča. Zato je pozval k odgovornemu ravnanju tudi v prihodnje. Veseli smo odprtja vrtcev, odprtja šol, a še vedno velja, da se je potrebno držati ukrepov, da je potrebno upoštevati razdaljo, nositi maske. Župan je priložnost izkoristil tudi za to, da se je posebej lepo zahvalil osebju zdravstvenega doma, v naši občini imamo namreč skoraj trikrat tedensko testiranja s hitrimi testi. Tudi s tem, da se imamo možnost testirati, lahko nekoliko zamejimo okužbo.
Sicer pa smo lahko bili ponosni, zadovoljni, ko je bila Občina Grosuplje nedavno razglašena za regijsko zmagovalko za nagrado Zlati kamen 2021, ki se letno podeljuje razvojno najbolj prodorni občini. »Veseli smo bili že uvrstitve v finale, po tihem seveda, kot pravi tekmovalci, ki tudi trdo delajo, pa smo računali tudi na prvo mesto,« je ob tem dejal župan. Občina Grosuplje je postala zmagovalka Osrednje in jugovzhodne Slovenije, kar je res lepo priznanje, nagrado za razvojno najbolj prodorno občino v Sloveniji je prejela Mestna občina Nova Gorica. Posebej je bilo prepoznano naše uspešno sodelovanje z občinami Ivančna Gorica, Škofljica, Ig in Dobrepolje, ki jih povezuje tudi Skupna občinska uprava 5G, in kot so še izpostavili ocenjevalci, kar nam prav tako veliko pomeni, občina Grosuplje se razvija celovito in uravnoteženo.
Pogovor sta nadaljevala v smeri, da v naši občini na račun dobrega sodelovanja in povezovanja tudi z drugimi občinami že teče tudi kar nekaj evropskih projektov. Posebej je izpostavil dva, Vezi narave in Life Amphicon. Oba se osredotočata na varstvo našega Krajinskega parka Radensko polje. Projekt Vezi narave se zdaj že zaključuje in v Mali Račni bo, ko bodo razmere s covidom-19 dopuščale, odprt lep naravovarstveni center. V Žabji hiši se bomo obiskovalci lahko na zanimiv in interaktiven način seznanili z naravovarstvom ter značilnostmi kraškega površja, živalstva in rastlinstva Radenskega polja.
Projekt Life Amphicom pa je Evropsko komisijo pravzaprav prepričal s projektom, ki so ga dolgo časa izvajali prostovoljci, »pomagajmo žabicam čez cesto«. S pridobljenimi evropskimi sredstvi se bodo sedaj uredili podhodi, ki bodo žabicam omogočali varno prehajanje ceste ob selitvah. Uredila se bo tudi učna pot, razgledni stolp nam bo omogočal pogled daleč naokoli po Radenskem polju. »Skratka, uredilo se bo tisto, kar občinski proračun ne zmore, Evropa pa je prepoznala kot vrednost,« je še dejal župan.
Veliko se sedaj dela na pripravah še enega projekta, ki pa je povezan s pred kratkim objavljenim javnim razpisom Pametna mesta in skupnosti, katerega namen je pospešiti uvajanje inovativnih rešitev na področju digitalizacije občin, da bomo javne storitve za občane in druge uporabnike še izboljšali.
Proti koncu oddaje sta se z moderatorjem dotaknila še nekaj večjih infrastrukturnih projektov. Veliki premiki so bili narejeni v povezavi z obvoznico Škofljica, za katero se zavzemajo župani ob 3A razvojni osi, ki so tokrat našli skupno besedo tudi z Ministrstvom za okolje in prostor in Ministrstvom za infrastrukturo.
Obvoznico pa bo dobilo tudi Grosuplje. V skladu z idejno rešitvijo se bo pričela pri prvem izvozu iz avtoceste, v krožišču pri Fortuni, prečila mimo zadrževalnika Bičje, se nadaljevala po južnem robu mesta Grosuplje, povezala prometnice, ki prihajajo iz smeri Ponove vasi, Račne ter Špaje doline oz. Višnje Gore, pri Jerovi vasi oz. v krožišču pri Logotu pa nas bo nato popeljala nazaj na priključek na avtocesto.
In še, z letošnjim letom je ponovno zaživela kočevska proga, pred kratkim je Ministrstvo za okolje in prostor na svoji spletni strani javno objavilo pobudo za pripravo državnega prostorskega načrta za nadgradnjo železniške proge na odseku Ivančna Gorica – Ljubljana, v tem tednu smo izvedeli, da je izbran izvajalec za nadgradnjo železniške postaje Grosuplje, v kratkem pričakujemo tudi podpis pogodbe z izvajalcem za izgradnjo novega nadvoza Motvoz. »Prepričan sem, da čez eno leto ali pa leto pa pol središča Grosuplje ne bomo več prepoznali,« je strnil besede župan.
Lepo vabljeni, da oddaji, ki je na voljo v audio posnetku spodaj, prisluhnete.
Jana Roštan