Župan dr. Peter Verlič o Krajinskem parku Radensko polje kot lepem primeru sobivanja ljudi z naravo in še marsičem drugem
Župan občine Grosuplje dr. Peter Verlič je bil v petek, 23. aprila 2021, gost pogovorne oddaje na radiu Zeleni val. V navezavi z aktualno fotografsko razstavo Evropska sredstva povezujejo, ki prikazuje uspešne projekte sofinancirane z evropskimi sredstvi, dobre zgodbe, ki so nastale širom po Sloveniji, in bo na Adamičevi ploščadi v Grosupljem na ogled vse do 6. maja, je beseda v oddaji tokrat tekla predvsem o uspešnih evropskih projektih, ki so nastali ali pa se še izvajajo v naši občini.
Kot že nekajkrat prej sta sicer z moderatorjem oddajo pričela z aktualnimi informacijami v zvezi z novim korona virusom covid-19, ki pa so tokrat prijetnejše. V prihodnjih dneh se namreč obeta kar nekaj sprostitev vladnih ukrepov, a kljub temu se moramo zavedati, da je virus še vedno med nami.
»Priporočam vsem, da smo še vedno čim bolj pazljivi, da pazimo drug na drugega, da spoštujemo ukrepe, s katerimi smo vsi že dobro seznanjeni. Vsem pa tudi priporočam, da se odločimo za cepljenje, ker je to edina obramba pred virusom in naša edina zaščita, da bomo lepo zaživeli,« je dejal župan, ter ob tem še povedal, da cepljenje v našem zdravstvenem domu lepo poteka, za kar se osebju tudi lepo zahvaljuje. »Upam, da zdaj počasi s tem soncem prihajajo tudi lepši časi,« je še dejal.
V nadaljevanju oddaje pa sta med številnimi evropskimi projekti, uspešno realiziranimi v naši občini, ali pa ti še potekajo, posebno pozornost posvetila projektoma Vezi narave in Life Amphicon. Oba sta velikega pomena za naš Krajinski park Radensko polje, v strategiji Občine Grosuplje 3G, skladno s katero se razvijamo gospodarno, gostoljubno in globalno, pa posebej zastopata zadnje, globalno. Torej odprtost, povezovanje občine navzven.
Projekt Vezi narave se je nedavno zaključil, a na odprtje Žabje hiše, centra za ohranjanje narave, torej konkretnega rezultata projekta, zaradi situacije z novim korona virusom še čakamo. Projekt je potekal v okviru evropskega programa čezmejnega sodelovanja INTERREG V-A Slovenija-Hrvaška. V projektu je Občina Grosuplje sodelovala kot vodilni partner, partnerji v projektu pa so bili tudi Občina Rogaška Slatina, mesto Vrbovsko na Hrvaškem ter več organizacij tako iz slovenske kot hrvaške strani, ki se ukvarjajo z varstvom narave.
Žabja hiša, ki se danes nahaja v Mali Račni, predstavlja lepo vstopno točko v južni del Radenskega polja, kjer se bomo lahko seznanili, kaj imamo na Radenskem polju, potem pa nas bodo poti popeljale naprej po travnikih Radenskega polja. »Nenazadnje, v Žabji hiši se bomo lahko seznanili tudi z drugimi projekti, ki so nastali v okviru projekta Vezi narave, tudi na hrvaški strani, in ki prispevajo k ohranjanju narave,« je še dejal župan in dodal: »Sam se že veselim, da jo bomo lahko odprli, in potem seveda dali široko v uporabo.«
V okviru projekta Life Amphicon pa se bodo uredile varne poti za prečkanje dvoživk čez cesto, ki pelje od Mlačevega proti Račni, ter tudi pešpoti, povezave po Radenskem polju, z razglednim stolpom. »Skratka, Radensko polje bo primer, kjer se bosta združevali dve vsebini, ena je ohranjanje narave, druga pa približanje te narave ljudem, nam, ki tukaj živimo, kot tudi turistom od drugod. Tako bi torej radi vzpostavili nek ekosistem, kjer znamo sobivati narava in ljudje, ki jo imamo radi,« je povedal župan.
Tudi ta projekt vodi Občina Grosuplje, ostali partnerji v projektu pa prihajajo tudi iz Danske in Nemčije.
»Radensko polje bi lahko bilo polje, kjer bi se stekale vse fekalije, ampak mi smo stopili v obratno smer. Gremo v smeri, da bo Radensko polje res krajinski biser, za to je pravzaprav bil ta krajinski park tudi ustanovljen. Ob tem naj še povem, da se res močno trudimo, da kolegi na uradu za komunalno infrastrukturo res delajo, da bi zbrali vsa potrebna soglasja za ureditev služnosti. In če bo šlo vse po načrtih, sem prepričan, da bo ta obroč naselij okoli Radenskega polja med prvimi, ki bodo dobila kanalizacijo. Ravno zaradi te vrednote,« je še dejal župan.
Veliko svoje energije pa sedaj, predvsem na skupni upravi, vlagamo tudi v pripravo projekta SMART Life - Sodobno Mesto za Aktivno, Razvojno in Trajnostno življenje, s katerim so bomo skupaj s še 10 občinami, članicami konzorcija, poleg Ivančne Gorice, Škofljice in Iga še z občinami Podčetrtek, Kamnik, Rogaška Slatina, Vrhnika, Makole, Vodice in Šentjur prijavili na razpis Ministrstva za javno upravo Pametna mesta in skupnosti.
Občina Grosuplje v projektu sodeluje kot vodilni konzorcijski partner, tako je tudi pooblaščena za prijavo skupnega projekta na omenjeni javni razpis.
V zadnjem delu oddaje pa smo lahko prisluhnili še zadnjim informacijam o aktualnih gradbenih projektih, predvsem o gradnji pločnikov in urejanju kolesarskih stez.
Vabljeni torej, da v kolikor še niste, oddaji prisluhnete. Audio posnetek oddaje je na voljo spodaj.
Jana Roštan