Zaključna mednarodna konferenca projekta LIFE Podnebna pot 2050: Priprava poti v podnebno nevtralnost
Občina Grosuplje ostaja zazrta v njeno še bolj zeleno prihodnost, s svojimi aktivnostmi, projekti prispeva k skrbi za naš planet. Tako smo veseli, da smo bili tudi del projekta LIFE Podnebna pot 2050 (Climate Path 2050), v okviru katerega je od 6. do 8. oktobra 2021 potekala zaključna mednarodna konferenca: Priprava poti v podnebno nevtralnost, ki se je je udeležila Jasmina Selan iz Skupne občinske uprave 5G.
Konferenco je v sodelovanju s partnerji organiziral Institut »Jožef Štefan«, predvsem z namenom, da bi z rezultati projekta LIFE Podnebna pot 2050 in sorodnimi projekti seznanili analitike, ki se ukvarjajo z blaženjem podnebnih sprememb v različnih sektorjih, in akterje, ki analize uporabljajo. Slišali smo veliko zanimivih predavanj strokovnjakov iz cele Evrope ter si zastavljali vprašanja, kot so, kako naj države sledijo znanstvenim dognanjem in zagotovijo doslednost ter ustrezno ambicioznost podnebne politike, kako z novimi pristopi in orodji nasloviti nove izzive, kot so negotovosti glede novih tehnologij in njihove cene, kako vključevati multidisciplinarna znanja, upoštevati ravnanja akterjev idr.
Tekom konference smo se posvetili vsem sektorjem, poseben poudarek pa je bil na rabi in oskrbi z energijo, vključno s prometom.
Projekt LIFE Podnebna pot 2050 je bil sicer namenjen spremljanju napredka in načrtovanju podnebnih ukrepov za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov na področjih stavb, prometa, industrije, kmetijstva, gozdarstva in odpadkov.
Med drugim so bile pripravljene tudi analize in projekcije zmanjšanja emisij toplogrednih plinov, ki so bile uporabljene kot strokovne podlage za pripravo več uradnih dokumentov: Resolucija o Dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050, Celoviti nacionalni energetski in podnebni načrt Republike Slovenije, Dolgoročna strategija energetske prenove stavb do leta 2050, v pripravi je tudi: Nacionalni program nadzora nad onesnaževanjem zraka.
Občine pa smo bile v projekt vključene predvsem v okviru vzpostavitve lokalnega semaforja podnebnih aktivnosti, ki je v prvi vrsti tudi namenjen občinam. Gre za spletno aplikacijo, s katero lahko občine celovito preverimo, kako uspešne smo pri izvajanju podnebnih ukrepov, kakšen je naš napredek.
Omenimo še, da je projekt LIFE Podnebna pot 2050 podpiral izvajanje Pariškega sporazuma v Sloveniji. Slovenija se je namreč kot članica EU obvezala, da bo sledila zavezam iz Pariškega sporazuma in z zmanjševanjem emisij toplogrednih plinov zadržala dvig globalne temperature občutno pod 2°C ter si prizadevala, da se dvig temperature omeji na 1,5 °C glede na predindustrijsko dobo.