Projekt LIFE Podnebna pot 2050
Občina Grosuplje je sodelovala v evropskem projektu LIFE Podnebna pot 2050 (Climate Path 2050), ki ga je izvajal Institut »Jožef Stefan«, Center za energetsko učinkovitost, namenjen pa je bil spremljanju napredka in načrtovanju podnebnih ukrepov za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov na področjih stavb, prometa, industrije, kmetijstva, gozdarstva in odpadkov. V projektu je bila izpostavljena tudi pomembna vloga občin pri načrtovanju in izvajanju ukrepov na nacionalni in občinski ravni.
V okviru projekta so bile med drugim pripravljene analize in projekcije zmanjšanja emisij toplogrednih plinov, ki so bile uporabljene kot strokovne podlage za pripravo več uradnih dokumentov: Resolucija o Dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050, Celoviti nacionalni energetski in podnebni načrt Republike Slovenije, Dolgoročna strategija energetske prenove stavb do leta 2050, v pripravi je tudi: Nacionalni program nadzora nad onesnaževanjem zraka.
Občine pa smo bile v projekt vključene predvsem v okviru vzpostavitve lokalnega semaforja podnebnih aktivnosti, ki je v prvi vrsti tudi namenjen občinam. Gre za spletno aplikacijo, s katero lahko občine celovito preverimo, kako uspešne smo pri izvajanju podnebnih ukrepov, kakšen je naš napredek.
https://semafor.podnebnapot2050.si/
PREBERITE SI:
- Občina Grosuplje aktivno sodeluje v evropskih projektih Local4Green in LIFE Climate Path 2050 - za zeleno občino Grosuplje
- Pri izvajanju podnebnih ukrepov aktivna tudi Občina Grosuplje
- V okviru projekta LIFE Climate Path 2050 izšlo Podnebno ogledalo 2020
- Zaključna mednarodna konferenca projekta LIFE Podnebna pot 2050: Priprava poti v podnebno nevtralnost