Utrinki s tradicionalnega jesenskega pohoda po Radenskem polju
Oktober je mesec, ko organiziramo zabavno in poučno druženje na kraškem biseru Radenskem polju. Letos je dogodek svoj krst doživel tudi v Žabji hiši, od koder je radovedna druščina krenila na voden strokovni pohod po Radenskem polju.
Bila je sobota, 2. 10. 2021, in meglice so se zaspano podile po dolinah in poljih. Spokojna tišina, mir. Če si dobro prisluhnil, si lahko slišal prve jutranje živali, ki so že krenile v nov dan. Pa se prepustimo dobro organiziranemu dogajanju tudi mi. Takole je bilo.
Izhodišče, start jesenskega pohoda je bil tokrat prvič pred Žabjo hišo, centrom za ohranjanje narave, ki smo jo slovesno odprli letos poleti. Po izrečeni dobrodošlici organizatorja (Turizem Grosuplje, Krajinski park Radensko polje) nas je pot najprej vodila proti Veliki Račni. Prvi postanek je bil pri prenovljeni informativni tabli o Krajinskem parku Radensko polje, kjer so udeleženci slišali poglobljeno predstavitev Radenskega polja. Nadaljevali smo proti značilnem humu, osamelcu sredi kraškega polja, Kopanju, na katerega smo se tudi povzpeli. Kratek vzpon nas je dodobra ogrel in že smo bili pripravljeni na nova znanja. Olga Gruden, sicer tudi turistična vodička, je predstavila zanimivo zgodovino šolstva na Kopanju (nekaj otroških let je tu preživel tudi Prešeren), sledil je ogled kašče in makete Radenskega polja, nato pa so nas noge ponesle do Marijinega studenčka.
Na uravnanem delu Radenskega polja je "štafetno palico vodenja" ponovno prevzela vodja Krajinskega parka Radenskega polja Tina Mikuš. Popeljala nas je mimo značilnih in edinstvenih življenjskih okolij, kot so suhi in mokri travniki ter jih seveda z entuziazmom tudi predstavila.
Pohod smo nato nadaljevali proti zahodnemu delu Radenskega polja, kjer smo si ogledali jamo Pekel (tu ponika kraška ponikalnica Zelenka) ter vse do sistema Zatočnih jam, kjer ponika Šica (izvir pri Žabji hiši). Tu smo pokukali v Lazarjevo jamo, nato pa pot nadaljevali nazaj proti Žabji hiši.
Pot je bila krožna, speljana po različnih terenih in dolga približno 7 km. Poleg vseh zanimivosti na poti smo se sproti spoznavali tudi z invazivnimi tujerodnimi rastlinami, ki jih, žal, najdemo tudi na Radenskem polju.
Prijetno utrujeni in lačni smo se vrnili do izhodišča, kjer nas je čakala pogostitev – odlična obara (Lunca) in domač jabolčni zavitek (delo pridnih rok Društva Sončnica) sta nas napolnila z novo energijo in že smo bili pripravljeni na drugi del dogodka - interaktivne delavnice in ogled Žabje hiše.
Biologinja Tina Stepišnik je na zanimiv in interaktiven način predstavila dvoživke ter projekt LIFE AMPHICON, v okviru katerega bodo (med drugim) v prihodnjih letih zgradili podhode za dvoživke. Otroci so lahko dvoživke tudi narisali in si s tem prislužili praktično nagrado. Super, kajne?
Obiskovalci so lahko obiskali tudi kotiček o invazivnih tujerodnih rastlinah, kjer je bila na ogled razstava, nastala v okviru projekta LIFE Artemis, in izdelki, ki so jih iz invazivnih rastlin pridelali v PAPLAB, VOKA Snaga.
Piko na i je celotnemu dogodku dodal voden ogled Žabje hiše, kjer so obiskovalci dobili vpogled tudi v vsebine ohranjanja narave. Hvaležni smo za izjemen odziv in se vidimo spomladi.