Priložnost za spoznavanje dvoživk
Med sprehodi že lahko opazujemo prebujanje narave - dnevi se daljšajo in postajajo toplejši. V pričakovanju pomladi pa niso le ljudje, temveč tudi dvoživke. Te se s toplejšimi in bolj vlažnimi dnevi prebujajo iz zimskega mirovanja in se odpravljajo na tudi več kilometrov dolgo pot iz gozda do vodnih območij (mrestišč), kjer se bodo parile in odlagale jajca. Pri tem lahko prečkajo tudi ceste, zato na številnih lokacijah v Sloveniji prihaja do množičnih povozov.
Na cestnih odsekih, kjer so selitve dvoživk preko ceste najpogostejše in je zato posledično povozov največ, ravno v tem obdobju potekajo številne akcije prenašanja dvoživk, s katerimi želimo zaščititi to najbolj ogroženo skupino vretenčarjev. Spomladi 2021 je akcija v Krajinskem parku Radensko polje prvič potekala v okviru projekta LIFE AMPHICON in takrat smo ob pomoči številnih prostovoljcev na varno preko ceste prenesli več kot 18.000 dvoživk. V Krajinskem parku Radensko polje akcija letos poteka že 15. leto zapored. Tudi tokrat vas vabimo, da nam priskočite na pomoč, saj smo začasno varovalno ograjo konec meseca februarja ob pomoči gasilcev PGD Račna in PGD Čušperk že postavili.
In kako potekajo akcije prenašanja dvoživk na Radenskem polju?
Akcija se začne takoj po sončnem zahodu. Pred začetkom vam bomo organizatorji s Krajinskega parka Radensko polje podali natančna navodila o izvajanju akcije. Predznanje o dvoživkah ni potrebno, nujno pa je upoštevanje določil prometne varnosti (odsevni jopič, dobra svetilka, dovolj globoko vedro za prenašanje dvoživk, primerna oblačila in obutev). Voznike motornih vozil pa naprošamo, da na cestnem odseku med Velikim Mlačevim in Veliko Račno prilagodijo hitrost vožnje in s tem povečajo varnost prostovoljcev in zmanjšajo število povoženih dvoživk.
Ob tej priložnosti se zahvaljujemo Občini Grosuplje in Zavodu Symbiosis, ki sta nam posodila kilometer dolgo začasno varovalno ograjo za dvoživke, omogočila izvajanje akcije in s tem prispevala k varovanju dvoživk ter ozaveščanju ljudi o pomenu dvoživk. V naslednjih letih pa bomo na nekaterih odsekih regionalne ceste med Velikim Mlačevim in Veliko Račno umestili trajne varovalne ograje in podhode za dvoživke, kar je tudi eden od ciljev projekta LIFE AMPHICON.
Če pa bi želeli o projektu LIFE AMPHICON, ohranjanju dvoživk in obnovi njihovega življenjskega prostora izvedeti več, vas vabimo, da se nam pridružite na 1. mednarodni konferenci LIFE AMPHICON, ki bo v Grosupljem med 18. in 20. majem 2022. Za več informacij obiščite stran www.lifeamphicon.eu ali pa nam pišite na lifeamphicon@gmail.com.