Člani Upravnega in Nadzornega odbora LAS Sožitje med mestom in podeželjem na ogledu uspešno realiziranih evropskih projektov v naši občini
V torek, 28. maja 2019, je potekala redna seja članov Upravnega in Nadzornega odbora Lokalne akcijske skupine »Sožitje med mestom in podeželjem«. Ta je sicer bila že 15. po vrsti, je pa tokrat z razlogom potekala v Grosupljem.
Predsednica Marjana Marn in ostali člani so se sestali v sejni sobi Občine Grosuplje. Pregledali so tekoče zadeve, se odločili za nekaj naslednjih korakov, po seji pa je sledil ogled primerov dobrih praks v naši občini, ali pa če rečemo kar prvih rezultatov projektov, sofinanciranih iz ukrepa CLLD (Community Led Local Development oziroma Lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost) v programskem obdobju 2014-2020.
Že realizirani so kar štirje projekti. Prvi, ki smo si ga ogledali na terenu, je bil Osvetlitev pešpoti ob Grosupeljščici, sofinanciran iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Projekt je podrobneje predstavil direktor občinske uprave mag. Dušan Hočevar, ki je sicer tudi član Upravnega odbora LAS »Sožitje med mestom in podeželjem«. Lepo urejeno in prijetno pešpot ob Grosupeljščici, ki jo meščanke in meščani radi uporabljajo, tako danes razsvetljuje 51 lučk z vgrajenimi varčnimi LED svetilnimi telesi.
Na novi Centralni čistilni napravi Grosuplje, ki je sicer tudi sama sofinancirana iz evropskih sredstev, natančneje iz Kohezijskega sklada Evropske unije, smo več izvedeli o projektu Z glavo za naravo - izobraževanje in ozaveščanje o okoljskih tematikah. Tam nas je lepo pozdravil direktor Javnega komunalnega podjetja Grosuplje Stane Stopar in ob tej priložnosti nekaj besed namenil tudi sami čistilni napravi, ki za našo občino predstavlja res izredno pridobitev. Več o projektu, ki nas je tokrat pripeljal tja, pa nam je povedal sodelavec Nejc Vesel.
Javno komunalno podjetje Grosuplje v projektu Z glavo za naravo sodeluje skupaj s partnerjem Avtotransporti Kastelec, Kastelec Lado s. p., tudi ta projekt pa je sofinanciran iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Opremili so okoljsko učilnico na CČN Grosuplje, ki služi različnim predavanjem in delavnicam, namenjenim širši javnosti, in uredili učno pot s kar 7 tablami, ki nam prikazujejo, kako poteka čiščenje odpadnih voda v čistilni napravi, hkrati pa nas seznanjajo s pomembnimi informacijami o tem, kaj je tisto, kar sodi oz. kar ne sodi v hišne odtoke, in drugimi pomembnimi informacijami, da bo naše zavedanje o pomenu varovanja našega okolja še večje. Prav tako je bil v okviru projekta izveden dan odprtih vrat na CČN Grosuplje in v CERO Špaja dolina, organiziralo se je več brezplačnih delavnic/predavanj za širšo javnost, izdelalo tri različne brošure (pitna voda, odpadna voda, odpadki) in podobno. Partner Avtotransporti Kastelec pa je za namen delavnic in ekskurzij med drugim dodatno opremil sobo za predstavitev sistema in obrata za ekološko razgradnjo izrabljenih vozil.
Na Spodnji Slivnici nas je pričakal predsednik Krajevne skupnosti Spodnja Slivnica Alojz Bavdek. Sledil je ogled projekta Športno igrišče Spodnja Slivnica, sofinanciranega iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja. Novo športno igrišče je veliko kar 20 x 40 m, asfaltno prevleko pa je dobilo pred kratkim. Gre predvsem za dvig kakovosti bivanja tamkajšnjih krajank in krajanov, z novim igriščem so dobili urejen prostor za šport in rekreacijo, druženje in kvalitetno preživljanje prostega časa.
Ob koncu srečanja pa smo se odpravili še proti Cerovemu, kjer nas je že pričakoval predsednik Turističnega društva CER Marjan Koščak. Log pod vasjo Cerovo predstavlja čudovit in izredno raznolik svet rastlin in živali, ki bivajo ob ribnikih, mejici in v mokrišču. Društvo je s svojo samoiniciativnostjo v Logu uredilo tudi učno pot, table ob njej pa nam prikazujejo večino tamkajšnjih rastlin, dreves, vodnih živali in ptic. Prav tako je ob učni poti postavljenih več opazovalnic za ptice, na gričku se dviga čebelnjak. Z uspešno pridobljenimi sredstvi za projekt Razširitev naravoslovne učne poti Po sledeh vodomca pa so, kot nam pove ime projekta, uredili daljšo učno pot, v dolžini 5,2 km, ter jo tako vsebinsko in doživljajsko obogatili.
Ta nas tako danes iz Loga pod Cerovim pelje skozi gozdni rob, bogat z različnimi vrstami iglavcev, ki nudijo zavetje za gnezdenje mnogih ptic. Pot nadaljujemo mimo mokrotnih travnikov skozi gozd in pridemo do zaselka Podlom in izvira Podlomščice. Tam se obiskovalcem predstavi srčno, gozdno ljudstvo Podlomarji, pravljični junaki, ki sicer živijo skriti v naravi in z njo. Naslednji del poti se počasi dviguje po kraškem terenu vse do Županove jame, nato mimo Tabora Cerovo ter nas nato spusti nazaj do vaškega jedra Cerovo. Na poti so postavljene številne gnezdilnice, ves čas nas spremljajo tudi table z zanimivo in poučno vsebino. V vaškem jedru Cerovo pa stojita tudi dve interaktivni tabli, ob katerih lahko prisluhnemo oglašanju ptic. Projekt je sofinanciran iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja, njegov glavni namen pa je ozaveščanje in izobraževanje ljudi v smeri ohranjanja in pomena biotske raznovrstnosti ter odnosa človeka do narave.
Naj spomnimo, da LAS »Sožitje med mestom in podeželjem« povezuje kar 48 partnerjev, ki so v novembru 2015 podpisali Pogodbo o ustanovitvi pogodbenega partnerstva Lokalne akcijske skupine Sožitje med mestom in podeželjem za programsko obdobje 2014-2020, z namenom pridobivanja evropskih sredstev iz programa CLLD. LAS »Sožitje med mestom in podeželjem« je tako pripravila Strategijo lokalnega razvoja na območju partnerskih občin, Mestne občine Ljubljana, Občine Ig, Občine Škofljica in Občine Grosuplje, v programskem obdobju 2014 – 2020, in jo tudi uspešno izvaja.
CLLD namreč temelji na politiki »od spodaj navzgor«, kar pomeni, da lokalni prebivalci vzpostavijo lokalno partnerstvo, ki pripravi in izvaja razvojno strategijo, ki temelji na družbenih, okoljskih in gospodarskih prednostih in dobrinah lokalnega območja. Lokalnim partnerstvom tako omogoča dostop do koriščenja sredstev iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Evropskega sklada za regionalni razvoj.