Občina Grosuplje sodelovala na izobraževanju »Kako biti starosti prijazna občina v času širjenja COVID – 19?«
V četrtek, 8. oktobra 2020 je na Inštitutu Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje potekalo izobraževanje za koordinatorje Starosti prijaznih mest in občin. Usposabljanja se je udeležila Klavdija Mehle iz Urada za finance, gospodarstvo in družbene dejavnosti, ki je hkrati tudi koordinatorka starosti prijazne občine Grosuplje.
Izobraževanje je potekalo v obliki delavnice, pogovarjali pa smo se o tem, kako biti starosti prijazna občina v času širjenja COVID-19 s poudarkom na potrebah, ki jih imajo starejši na različnih področjih v sedanjem obdobju. Govorili smo o potrebah, ki ostajajo nepokrite ter o možnih dobrih rešitvah Starosti prijazne občine v času epidemije.
Starostniki spadajo v ogroženo skupino, zato jim je potrebno v teh časih, ki se zaradi trenutne epidemiološke situacije verjetno še ne bodo kmalu končali, nameniti posebno pozornost.
Zaradi strahu in negotovosti jih je veliko izpostavljeno osamljenosti, zato jim moramo nuditi socialno bližino ob fizični distanci oz. zagotavljati psihosocialno bližino. Pri tem pomagajo tudi telefonski pogovori, da ostanejo v stiku z najbližjimi in s tem negujejo občutek medsebojne povezanosti, ki lahko povečuje občutek varnosti. Pomembno je ohranjati pozitivno naravnanost in pogled na priložnosti. Delček svojega dneva doma je potrebno posvetiti svoji najljubši rutini ali obredu (naj bo to branje, molitev, misel ali pa dejanje). Telesna dejavnost v okviru zmožnosti blagodejno vpliva na psihofizično stanje starostnikov, zato je ohranjanje redne telesne vadbe in vadbe moči izredno pomembno, saj vadba poveča občutek sreče in sproščenosti, zmanjša stres in zaskrbljenost, izboljša razpoloženje ter pripomore k boljši organizaciji dneva. Za optimalno delovanje imunskega sistema naj starejši uživajo uravnoteženo, pestro mešano prehrano, prilagojeno posameznikovim prehranskim potrebam in zdravstvenemu stanju.
Na Občini Grosuplje smo se sicer v prvem valu epidemije sistematično in celostno lotili iskanja rešitev in nudili pomoč tistim, ki so bili še posebej ogroženi. Občinski štab civilne zaščite Občine Grosuplje je v povezavi z drugimi humanitarnimi organizacijami organizirano, varno in usklajeno nudil oskrbo na domu v okviru sistemskih izvajalcev ter humanitarnih društev. 24 ur na dan je bila vzpostavljena dežurna številka, ki je bila prvenstveno namenjena obolelim občankam in občanom ter starostnikom v stiski zaradi zagotovitve oskrbe, ki je preko svojih sorodnikov, sosedov ali znancev niso morejo zagotavljati.
V prihajajočem obdobju nas sicer čaka še veliko izzivov, ampak s skupnimi močmi in s kančkom solidarnosti in humanitarnosti nam bo uspelo prebroditi čase, ki niso izziv le za starostnike, temveč za vse nas!
V nadaljevanju si lahko preberete napotke NIJZ za starostnike v času širjenja COVID - 19:
- https://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/uploaded/priporocila_za_starejse_letak.pdf
- https://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/uploaded/epidemija_nove_virusne_bolezni_covid19_in_starejsi.pdf
- https://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/uploaded/priporocila_za_starejse_v_casu_epidemije_nove_virusne_bolezni_covid19.pdf
Klavdija Mehle