Pred nami je 1. mednarodni dogodek v okviru projekta SOLIDART »EU and Solidarity in Times of Crisis«, ki bo potekal v organizaciji Občine Grosuplje
Občina Grosuplje kot vodilni partner skupaj s še 7 projektnimi partnerji, FAJUB - Federação de Associações Juvenis do Distrito de Braga (Portugalska), WIPSEE (Francija), Ayuntamiento de Dolores (Španija), Fundacja Autokreacja (Polska), Bulgarian Youth Association (Bolgarija), Preili County Council (Latvija) in Dimos Lariseon (Grčija), sodeluje v projektu »SOLIDART: Network for the youth debate about the solidarity in crisis times, through creativity and art.«
V okviru projekta bo 16. in 17. junija 2021 potekalo tudi prvo mednarodno srečanje projektnih partnerjev »EU and Solidarity in Times of Crisis«, dogodek pa bo v četrtek, 17. junija 2021, ob 10. uri, v spletni izvedbi preko platforme Zoom namenjen tudi širši javnosti.
Solidarnost je vrednota, ki jo je potrebno krepiti in širiti, predvsem med mladimi. Solidarni ljudje skrbijo drug za drugega, posameznika ne prepuščajo usodi, ampak mu pomagajo, da se z njihovo podporo izvleče iz težav. S tem seveda avtomatično poskrbijo tudi za lastno varnost, saj lahko računajo na solidarnost drugih, če se bodo nekega dne sami znašli v težavah.
Solidarnost realiziramo skozi majhne aktivnosti, ko pomagamo sošolcu ali sodelavcu pri kakšni nalogi, obiščemo babico in ji pomagamo pri hišnih opravilih, sosedu priskočimo na pomoč, ko nese težko breme v zgornje nadstropje ipd. Lahko pa se vključimo tudi v večje, organizirane prostovoljske akcije, ki jih na primer organizira lokalno društvo, pa naj gre za pomoč starejšim na domu ali čistilno akcijo. Krepitev solidarnosti skozi izkušnjo prostovoljskega dela ima lahko velik pomen pri razvoju mladih in hkrati velik pomen za aktivno staranje starejših, kadar gre za solidarnostne aktivnosti mladih za starejše.
V dandanašnji dolgoživi družbi je pomembno poudariti pomen aktivnosti in ustvarjalnosti v vseh življenjskih obdobjih ter pomen medgeneracijskega sodelovanja in solidarnosti.
V razpravi bomo tako naslovili današnje izzive in priložnosti za solidarnost mladih v dolgoživi družbi, koliko so mladi angažirani, kakšna je podpora lokalne skupnosti, nevladnih organizacij in drugih inštitucij mladim za solidarnost, kako solidarnost vpliva na kakovost bivanja vseh ljudi v skupnosti - solidarnost med mladimi in starejšimi, kako se lahko mladi vključujejo v solidarnostne, prostovoljske akcije ter kako lahko s tem prispevajo k aktivnemu staranju in izkoriščanju potencialov starejših. Predstavljeni bodo tudi primeri dobrih solidarnostnih praks iz Slovenije in tujine, ki naslavljajo dolgoživo družbo.
Na dogodek ste tako lepo vabljeni mladi, inštitucije in nevladne organizacije, ki delate na področjih mladih, starejših, medgeneracijskega sodelovanja ter ostala zainteresirana javnost.
Program:
10.00 - 11.30 Medkulturni dialog: EU in solidarnost v času krize
NAGOVORI:
- predstavnik Evropskega parlamenta, evropski poslanec Milan Zver
- predstavnica Evropske komisije v Sloveniji, Jerneja Jug Jerše
- direktorica Urada za mladino RS, Dolores Kores
- predstavnica Občine Grosuplje ter Komisija za mladinska vprašanja Občine Grosuplje, Klavdija Mehle
- predstavnica Zavoda Nefiks, Nives Felić
- predstavnica Mladinskega sveta Grosuplje, Anamarija Ahlin
11.30 - 11.45 Odmor
11.45 - 13.30 Predstavitev akcij, iniciativ in dobrih praks organizacij iz različnih držav na temo solidarnosti oz. vključevanja mladih in starejših v času krize
Udeleženci bodo iz različnih evropskih držav, zato bo dogodek potekal v angleškem jeziku.
Dogodek v sodelovanju z Zavodom Nefiks organizira Občina Grosuplje. Aktivnost sofinancirata Evropska komisija iz programa Evropa za državljane in Ministrstvo za javno upravo.