Za nami je že 2. mednarodno srečanje projekta SOLIDART: “EU AND SOLIDARITY IN TIMES OF CRISIS”
Občina Grosuplje se je skupaj še s 7 drugimi projektnimi partnerji uspešno prijavila na projekt »SOLIDART: Network for the youth debate on solidarity in crisis times, through creativity and art.«
Občina Grosuplje sicer v projektu sodeluje kot vodilna partnerica. Ostali projektni partnerji so: FAJUB - Federação de Associações Juvenis do Distrito de Braga (Portugalska), WIPSEE (Francija), Ayuntamiento de Dolores (Španija), Fundacja Autokreacja (Poljska), Bulgarian Youth Association (Bolgarija), Preili County Council (Latvija) in Dimos Lariseon (Grčija).
Smisel SOLIDART projekta je ustvariti trajnostno sodelovanje med projektnimi udeleženci na področju solidarnosti v kriznem času. Z njihovo ustvarjalnostjo in inovativnimi pristopi bo 8 različnih evropskih mest analiziralo trenutno situacijo v Evropski Uniji in razpravljalo o izzivih, s katerimi se soočamo. V ta namen bo organiziranih 8 mednarodnih dogodkov, ki bodo razporejeni med aprilom 2021 in marcem 2023, projekt pa bo prav tako ustvaril promocijske videe, priročnik z ustvarjalnimi metodami državljanske udeležbe in spletno stran. Vrednost projekta znaša 148,680 evrov.
Prvi mednarodni dogodek je Občina Grosuplje kot vodilna partnerica izpeljala 16. in 17. junija 2021, 15. in 16. septembra 2021 pa je potekalo že 2. mednarodno srečanje v sklopu osmih dogodkov projekta SOLIDART. Zaradi korona situacije se srečanje ni organiziralo v Varšavi na Poljskem, temveč preko platforme Zoom. To srečanje je bilo namenjeno prevetritvi pomena hladne vojne za Evropo, države vseh projektnih partnerjev in današnji svet. Cilj srečanja je bil omogočiti projektnim partnerjem iz različnih držav čim širše in polno razumeti težave, povezane z gradnjo miru in reda v Evropi po drugi svetovni vojni in posledice t. i. hladne vojne, razviti in se pogovoriti o akcijskem načrtu za »Evropo brez razmejitev«, da ne bi železna zavesa nikoli več razdelila prebivalcev držav današnje Evropske Unije, ter vključiti mlade generacije pri gradnji združene Evrope.
Vsaka izmed 8 držav je pripravila 15-minutno prezentacijo, ki je ostalim skušala podati koncizen pregled zgodovine države od druge svetovne vojne do danes. Prav iz izkušnje zgodovine je bila na koncu vsake prezentacije predstavljena situacija danes in podani normativni predlogi za ukrepanje in boljšo udeleženost mladih pri izvajanju politik danes.
Pogled na zgodovine vsakega naroda posebej je bil odvisen od prezentatorjeve zgodovinske izobrazbe, lastnega znanja, sposobnosti interpretacije kompleksnih situacij in specifične narodne kulture. Po nekaj predstavitvah je postalo jasno, da dandanes največji potencial Evrope predstavlja humanistični, družboslovni in znanstveni napredek ter večja sposobnost komunikacije. Prezentator Občine Grosuplje David Tomažin je kot možno nevarnost Evropski Uniji še posebej poudaril razlog, zaradi katerega je propadla druga Jugoslavija, tj. nezmožnost in nepripravljenost komuniciranja. Na koncu je vedno vse odvisno od posameznika: kaj nam pomagajo puhle besede, da smo Slovenci pridni, če se ne zmoremo prilagajati niti prijateljevi želji, da naj nekaj ostane skrivnost.
S projektom SOLIDART se bomo skozi partnerske sestanke v teh dveh letih vsi udeleženci naučili veliko drug od drugega. Z izmenjavanjem različnih znanj, pogledov in mnenj vsi lahko pridobimo veliko novega znanja, ki lahko uporabimo pri svojem delu in tako sodelujemo pri oblikovanju boljše družbe.
Klavdija Mehle