Nahajate se:
8. in zaključni mednarodni dogodek projekta SOLIDART: “Interpreting Europe by Solidarity Way”
8. in zaključni mednarodni dogodek projekta SOLIDART: “Interpreting Europe by Solidarity Way”
15. 3. 2023
498
Občina Grosuplje kot vodilni partner skupaj s še 7 projektnimi partnerji, Ayuntamiento de Dolores (Španija), Bulgarian Youth Association (Bolgarija), Dimos Lariseon (Grčija), FAJUB – Federação de Associações Juvenis do Distrito de Braga (Portugalska), Fundacja Autokreacja (Poljska), Preili County Council (Latvija) in WIPSEE (Francija), sodeluje pri projektu »SOLIDART: Network for the youth debate about the solidarity in crisis times, through creativity and art«. Glavni namen projekta je ustvariti trajnostno sodelovanje med projektnimi udeleženci na področju solidarnosti v kriznih časih.
Med 26. in 28. februarjem 2023 je v okviru projekta v glavnem bolgarskem mestu Sofia potekalo še 8. in zaključno srečanje projektnih partnerjev z naslovom »Interpreting Europe by Solidarity Way«. Organiziralo ga je Bulgarian Youth Association (Bolgarsko mladinsko združenje), katerega predsednik je Kristiyan Andreev. Projektni partnerji smo predstavili svoja doživljanja projekta, svoja novopridobljena razmišljanja in poglede na solidarnost v Evropi. Srečanje je bilo zaključno, zato je služilo povzetkom ključnih ugotovitev in razmislekom o pretvorbi teh v prakso. Kot predstavnika Občine Grosuplje sva se srečanja udeležila Aleša Palčič in David Tomažin, iz Študentskega kluba GROŠ.
V nedeljo, 26. februarja, smo srečanje v Sofii pričeli z večerjo, saj je dan služil nastanitvam in prihodom. Delaven je bil naslednji dan, ponedeljek 27. februar, ko smo v delu po skupinah raziskovali praktične vidike različnih vrst solidarnosti. Spoznavali smo najrazličnejše pomene in vrste solidarnosti - od digitalne, socialne, tehnološke, finančne, politične, kulturne itd. Etimologija besede “solidarnost” namreč nakazuje na celostnost tega, kar naj bi bilo solidarno. Solidarnost namreč dela celo - združuje dele in iz njih dela večje celote. Zahteva veliko previdnosti, razmišljanja, empatije in razumevanja. Vsak od partnerjev je predstavil svoja doživljanja projekta, kaj smo iz projekta pridobili, svoje ključne ugotovitve, predloge, kako bi novopridobljena znanja uporabili v praksi, v svoji občini.
Za razliko od prejšnjega srečanja se je to primarno osredotočalo na našo intelektualno dejavnost. Celodnevnim delavnicam in izobraževanjem smo ob koncu dneva v deloma simbolni deloma pa povsem realno-praktični maniri izdelovali zapestnice za prihajajoč praznik Baba Marta (bolgarski praznik plodnosti in pomladi v marcu), ki smo jih potem podarili Violetki Dimitrovi, gibalno ovirani Bolgarki, ki s prodajo svojih izdelkov (FB: Vili Art – Support cure) zbira denar za financiranje zdravila, ki ji bo pomagalo na njeni poti do zdravja.
Srečanje je poprejšnjim srečanjem znotraj projekta dalo vsesplošni in krovni smisel, saj je povezalo koncepte, ki smo jih izpostavljali skozi projekte, in nam dalo konceptualni okvir razmišljanja na solidaren način, kar ni samoumevno. V okviru projekta smo imeli možnost spoznati druge akterje in lokalne partikularnosti, ki jih sicer ne bi imeli možnosti spoznati, imeli smo možnost videti podobnosti in razlike med odzivi na izzive, ki jih ponuja aktualnost vsem akterjem zgodovine.
Aleša Palčič in David Tomažin