Občina Grosuplje prejemnica certifikata Mladim prijazna občina
Certifikat Mladim prijazna občina je priznanje lokalnim okoljem, ki v zadostnem obsegu izvajajo ukrepe s področja mladinskih politik. Certifikat hkrati predstavlja usmeritev, kako izboljšati stanje na področju mladinskih politik v lokalnih skupnostih, ter spodbudo za lokalne oblasti pri nadaljevanju dela na tem pogosto zapostavljenem področju.
Certifikat Mladim prijazna občina podeljuje Inštitut za mladinsko politiko v sodelovanju z Mladinskim svetom Ajdovščina in Skupnostjo občin Slovenije ter pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja.
Slavnostna podelitev certifikatov Mladim prijazna občina za obdobje 2014 – 2018 je bila v četrtek, 25. septembra 2014, v Mestnem muzeju Ljubljana. Zemljevidu 13 mladim prijaznih občin se je ta dan pridružilo še 8 mladim prijaznih občin, med njimi tudi občina Grosuplje.
Župane in druge predstavnike lokalnih skupnosti, ki so v letu 2014 pridobile certifikat, predstavnike občinskih strokovnih služb s področja mladih ter ostale udeležence so na podelitvi certifikatov nagovorili: programski vodja programa Mladim prijazna občina Tadej Beočanin, predsednica Mladinskega sveta Ajdovščina Helena Harej, generalna sekretarka Skupnosti občin Slovenije Jasmina Vidmar in župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković.
Sledila je slavnostna podelitev certifikatov osmim občinam: Celje, Grosuplje, Idrija, Kamnik, Ljutomer, Trebnje, Vojnik in Trbovlje.
Občina Grosuplje je bila prepoznana kot mladim prijazna občina, ker je s sistemskimi ukrepi na področju mladinske politike zagotovila lokalno okolje, ki mladim omogoča kakovostno, polno in zdravo življenje. Na podlagi analize stanja in zavedanja o visokem deležu mladih v občini, je v preteklih letih področju mladinske politike posvetila izjemno pozornost.
Na podlagi programov in dejavnosti, ki jih izvajajo mladinske organizacije ter pobud, ki jih mladi pošiljajo, je občina oblikovala nabor ukrepov, ki jih uresničuje v okviru proračunskih sredstev. Povzeti so v strateških dokumentih razvoja občine.
Mladinska politika se v občini razvija tudi z izpostavitvijo več ključnih vidikov: povezovanje in usklajevanje posameznih pobud in nosilcev teh pobud, celovito obravnavanje vseh področij življenja mladih, povezovanje lokalne skupnosti z mladimi, zagotovitev vzvodov finančnih pomoči, ki jih grosupeljski mladi izpostavljajo kot najbolj potrebne. Občina Grosuplje kontinuirano izvaja zaveze sprejete na področju mladinske politike, pri tem posebno pozornost posveča štipendiranju, financiranju programov mladinskih organizacij prek projektnih razpisov, informiranju mladih glede stanovanjske in druge lokalne problematike, sofinanciranju stanovanjskih kreditov, ustreznemu prostorskemu načrtovanju, povezavi z Uradom za delo Grosuplje in Obrtno zbornico Grosuplje glede zaposlovanja mladih in učinkovitih gospodarskih spodbud, infrastrukturni in logistični pomoči mladinskim projektom.
V preteklih dveh letih je občina zagotovila izjemno ugodne avtobusne povezave z bližnjo Ljubljano, kar je prav za mlade posebnega pomena. Šolajoči mladini je bil tudi zagotovljen samostojen dostop do izobraževalnih in drugih institucij.
Občina Grosuplje oblikuje in nadgrajuje svojo mladinsko politiko na podlagi pobud in potreb mladih in skupaj z mladimi.
Župan dr. Peter Verlič je ob prejemu certifikata dejal, da se bo občina trudila, da bo upravičila svoje ime in se ob tej priložnosti zahvalil tudi svojim sodelavcem na občinski upravi, direktorju Dušanu Hočevarju, pooblaščencu župana Iztoku Vrhovcu in vodji urada za družbene dejavnosti Jelki Kogovšek. »To je naše skupno delo,« je še dejal.