1. sestanek častnega seniorskega odbora v okviru projekta »Starosti prijazna občina Grosuplje«
V torek, 27. maja 2014, je v Družbenem domu Grosuplje potekal 1. sestanek častnega seniorskega odbora v okviru projekta »Starosti prijazna občina Grosuplje«.
Člane odbora je v svojem imenu in v imenu občinske uprave lepo pozdravil župan dr. Peter Verlič ter se jim za njihov odziv in sodelovanje pri omenjenem projektu lepo zahvalil. Ideja o projektu je zorela že dlje časa, vendar pa bo projekt gotovo najlepše zaživel, če bodo pri njem pomagali in sodelovali tisti, katerih vsakdan je že zdaj takšen, da aktivno delujejo v družbenem okolju in krepijo povezanost med generacijami.
To je projekt, ki se bo izvajal z majhnimi koraki. Z dobrimi idejami, veliko energije, lastnim vložkom in z majhnimi koraki lahko veliko dosežemo. Župan je še povedal, da je za sejo Občinskega sveta, ki bo v juniju, že pripravljen predlog Soglasje k smernicam uresničevanja projekta »Občina Grosuplje - starosti prijazna občina«.
On sam, kot tudi ostali na občinski upravi, vidi ta projekt kot izrazito medgeneracijskega. Ne smemo se ločevati na mlade, starejše, stare, vsi živimo v tej lepi občini. Dejal je, da smo zgradili veliko lepih krožišč, veliko lepih objektov, in ta infrastruktura nam seveda pomaga, vendar pa se bo v naši skupnosti največ naredilo, če bomo med seboj spletli dobre odnose, dobre povezave, če se bomo razumeli, in ne preslišali. Pomembno je, da se skupaj znamo nasmejati, če pa je potrebno, tudi vestno pristopiti k stvari. Povedal je še, da se bo v okviru občinskega proračuna skrbelo, da ta projekt, četudi gre za majhne korake, ne bo ostal brez sredstev, želja pa je, da se vključimo tudi v kakšne evropske ali pa mednarodne projekte.
Sestanku je prisostvoval tudi predstojnik Inštituta Antona Trstenjaka dr. Jože Ramovš. Povedal je, da sta projekt Starosti prijazna mesta in občine pred leti sprožili Svetovna zdravstvena organizacija in Organizacija združenih narodov, in sicer zaradi staranja prebivalstva. Usmerjen je od spodaj navzgor. To pomeni, da ljudje sami najbolj vejo, kaj je tisto v njihovem kraju, kar je starosti prijazno. Nobena stroka ne ve bolje od njih. In tako je tudi nastal ta projekt, ko so po svetu leta 2007 in 2008 delali raziskavo po različnih mestih in občinah, ter starejše pa tudi mlajše ljudi spraševali, kaj je v njihovem mestu ali občini takega, zaradi česar se je lepo starati in zaradi česar je sobivanje mladih in starih lepše. Ljudje so naštevali, iz tega pa se je rodil ta projekt.
Koordinator starosti prijaznih mest in občin v Sloveniji je Inštitut Antona Trstenjaka, ki poskuša pomagati vsakemu mestu ali občini, kjer se politično izvoljeno vodstvo odloči, da bo v naslednjih letih svoj kraj oziroma svojo skupnost razvilo v starosti prijazno skupnost, kar pa pomeni, da se ta skupnost pripravlja na večji delež starega prebivalstva. Kajti čez 20 let bo starejših dvakrat več, kot jih je zdaj. V Sloveniji in Evropi je že zdaj 20% prebivalstva starejših od 60 let, čez 25 let jih bo 40%, in na to se pripravljamo, je povedal dr. Jože Ramovš.
Povedal je še, da so prav člani odbora tisti, ki bodo znali stroki, občinski upravi, županu in občinskemu svetu najbolje svetovati, kateri bi bili tisti pravi majhni koraki, saj se veliko gibljejo med ljudmi, so ugledni in razgledani.
Direktor občinske uprave Dušan Hočevar je ob vsem tem dodal, da se je v naši občini na sami infrastrukturi v zadnjih letih veliko naredilo, tudi kar zadeva starejše. Eden ključnih projektov je gotovo gradnja prizidka k zdravstvenemu domu, ki je seveda namenjen vsem generacijam, vendar pa toliko bolj pomemben za starejše. Dela napredujejo izredno hitro, otvoritev pa bo že v mesecu septembru. Drugi projekt, ki so si ga zastavili, predvsem na pobudo direktorice Doma starejših občanov Grosuplje Marte Gašparovič, pa je Dnevni center aktivnosti za starejše, ki se bo zgradil v prostorih doma. To bo večnamenski multifunkcijski prostor, sta pa z Marto Gašparovič ocenila, da je zgraditi ta prostor oziroma ta center eno, drugo pa je, da se ta center napolni z dnevnimi aktivnostmi. Prav na tem mestu pa naj bi največ prispevali člani odbora ter društva in združenja, ki že zdaj aktivno delujejo v prostoru naše občine. Dušan Hočevar je še povedal, da v Sloveniji nekateri dnevni centri aktivnosti za starejše delujejo res zelo dobro in imajo pravzaprav sestavljen celodneven program za vse dni v tednu. Želimo si, da bi se tudi pri nas ves dan nekaj dogajalo, in vsak, ki bi obiskal ta center, bi lahko tudi kaj ustvarjal ali pa le prišel na klepet. Če bi želel, bi lahko šel tudi na kosilo v dom, ali pa le na kavo. Prostor je zasnovan tako, da bo omogočal raznovrstne dejavnosti, lahko bo predavalnica, lahko bo delavnica, ali pa prireditveni prostor. Možnosti je veliko in verjame, da bo iz tega centra nastalo res nekaj dobrega, in da bodo starejši v njem lahko aktivno preživljali svoj čas.
Vodja urada za gospodarstvo, finance in družbene dejavnosti Jelka Kogovšek pa je podala nekaj informacij s finančnega vidika. V občinskem proračunu je letos za sam center zagotovljenih 60.000 evrov, za dejavnosti, ki se bodo v centru odvijale, pa 10.000 evrov. Nekaj denarja pa seveda Občina že zdaj namenja tudi društvom, ki se ukvarjajo s starejšimi.
Člani častnega seniorskega odbora v okviru projekta »Starosti prijazna občina Grosuplje« so predsednica Univerze za tretje življenjsko obdobje Andreja Smolič, predsednik Društva upokojencev Grosuplje Drago Andročec, predsednica Društva upokojencev Šmarje – Sap Ana Fabjan, predsednica Koordinacije društev upokojencev občin Grosuplje, Ivančna Gorica in Dobrepolje Malči Žitnik, predsednica Društva invalidov Grosuplje Anica Perme, direktorica Mestne knjižnice Grosuplje Roža Kek, ravnateljica Osnovne šole Louisa Adamiča Grosuplje Janja Zupančič, direktorica Doma starejših občanov Grosuplje Marta Gašparovič, pa tudi Darja Zupančič iz Doma starejših občanov Grosuplje, Nuša Mihalič iz Centra za socialno delo Grosuplje, Anica Smrekar iz Območnega združenja Rdečega križa Grosuplje, Darinka Sašek iz Župnijske Karitas Grosuplje, Štefka Zaviršek iz Zdravstvenega doma Grosuplje, Mojca Koželj, Luka Potokar in Mateja Mušič iz Občine Grosuplje ter nekateri naši občani že zdaj aktivni v več različnih društvih in organizacijah, Valentina Vehovec, ki je tudi občinska svetnica, Danijel Nagelj, Marina Rački, Marija Kavšek, Nevenka Zrnec in Miro Cerar, ki pa se tokratnega sestanka ni uspel udeležiti.
Glede na prve odzive članov odbora in glede na številne dejavnosti namenjene starejšim, ki se v naši občini že odvijajo, z naborom vsebin, ki bi potekale v Dnevnem centru aktivnosti za starejše, ne bi smelo biti težav. Želimo si, da bi ta center resnično zaživel, da bi ga z veseljem obiskovali vsi občani, tako starejši kot tudi mlajši, da bi se v njem radi zadrževali, družili in ga s svojimi idejami napolnili z najrazličnejšimi vsebinami.