PROJEKT VEZI NARAVE
Občina Grosuplje je v sodelovanju z Občino Rogaška Slatina in Zavodom RS za varstvo narave ter hrvaškimi partnerji Nacionalni park Risnjak, Grad Vrbovsko, Udruga Hyla in Krapinsko zagorska županija v sredo, 27. septembra 2017, na javni razpis Programa sodelovanja Interreg V-A Slovenija-Hrvaška prijavila projekt VEZI NARAVE, v petek, 15. junija 2018, pa so bili znani rezultati javnega razpisa. Med 88 prijavljenimi projekti jih je bilo odobrenih 17, med njimi tudi naš projekt VEZI NARAVE.
Celotna vrednost projekta VEZI NARAVE je 2.553.908 evrov, financiranje za Občino Grosuplje pa znaša 776.700 evrov, od tega je 85 %, torej 660.195 evrov, evropskih sredstev, 15 %, torej 116.505 evrov, pa predstavlja lastna udeležba. Občina Grosuplje sicer v projektu VEZI NARAVE sodeluje kot vodilni partner.
Glavni cilj projekta je zagotoviti trajnost ohranjanja in obnove tarčnih vrst na Natura 2000 območjih Sotle, Kolpe, NP Risnjak, Radenskega polja in kanjona Kamačnik. Na skupni površini 3.159 ha bomo tako med drugim izboljšali stanje ohranjenosti vider, rogača, hrastovega kozlička, travniškega postavneža, močvirskega cekinčka in dvoživk.
Pomemben prispevek k dolgoročnemu ohranjanju narave bo vzpostavitev mreže točk VEZI NARAVE za osveščanje o pomenu narave, s ciljem, da se prikaže pogosto nevidna povezanost ekosistemov ter človekove povezave z njim. Na Radenskem polju bomo vzpostavili center narave Šica, v Rogaški Slatini bo nastal center narave Sotla, na območju naravnega spomenika Zelenjak ob Sotli in kanjona Kamačnik pa bosta vzpostavljeni interpretacijski dostopni točki.
Projekt VEZI NARAVE tako odpira nove priložnosti za postopno in trajno spremembo odnosa družbe do varovanja in ohranjanja narave ter prepoznanja njene ključne vloge za dobrobit prihodnjih generacij.
Občina Grosuplje je sicer že v letu 2007 v sodelovanju z Ministrstvom za okolje in prostor aktivno pristopila k zavarovanju območja Radenskega polja in ustanovitvi Krajinskega parka Radensko polje. V sodelovanju s strokovnimi institucijami, Centrom za kartografijo flore in favne ter Zavodom za varstvo narave RS, smo pripravili strokovne podlage za zavarovanje območja, popis vrst ogroženih habitatov in strokovne podlage za območje NATURA 2000. Center Grajski vrt Boštanj, ki ga je financirala Občina Grosuplje, pa je koordiniral delo strokovnih institucij, Ministrstva za okolje in prostor in Občine Grosuplje na eni strani, ter sodeloval s prebivalci na tem območju na drugi strani. Rezultat koordinacije je bilo zavarovano območje in ustanovitev Krajinskega parka Radensko polje leta 2012.
Ključna dodana vrednost projekta VEZI NARAVE je tako za našo občino nadaljevanje in konkretizacija procesa razvoja območja Radenskega polja, in sicer na treh nivojih: 1) izboljšanje stanja habitatov, ki so osnova za dolgoročni razvoj Radenskega polja, 2) izboljšanje infrastrukture, ki bo omogočala privlačnejšo predstavitev in interpretacijo naravnega bogastva v podporo ohranjanju narave; uredili bomo objekt na izviru Šice, ki bo postal naravovarstveno središče za Radensko polje, ter vzpostavili informacijske in vstopne točke za zavarovano območje, in 3) krepitev sodelovanja v lokalnem okolju s ciljem izobraziti lokalne deležnike o pomembnosti ohranjanja naravnega bogastva Radenskega polja na eni strani in aktivnega vključevanja lokalnih deležnikov v razvojne aktivnosti na tem območju na drugi strani.
SPLETNA STRAN PROJEKTA VEZI NARAVE
FACEBOOK STRAN PROJEKTA VEZI NARAVE
FACEBOOK STRAN ŽABJE HIŠE
PREGLED NOVIC O PROJEKTU:
- Partnerski sestanek za pripravo projekta »SI-HR NARAVA«
- Občina Grosuplje uspešno pridobila evropska sredstva za projekt VEZI NARAVE
- Občina Grosuplje in Organ upravljanja Interreg Slovenija - Hrvaška podpisala pogodbo za projekt Vezi narave
- 1. partnerski sestanek projekta VEZI NARAVE
- 2. partnerski sestanek projekta VEZI NARAVE
- Pomagajmo žabicam čez cesto
- Že kar nekaj žabic na njihovi selitveni poti varno prečkalo cesto Mlačevo – Račna
- Projekt: Pomagajmo žabicam čez cesto 2019
- Na dogodku »Skupaj za zaščito in obnovo biotske raznovrstnosti« tudi predstavitev uspešnega projekta Vezi narave
- 3. partnerski sestanek projekta VEZI NARAVE
- Krajinski park Radensko polje - Oaza sožitja človeka in narave v osrčju Slovenije
- Podpis pogodbe za obnovo objekta na izviru Šice v Krajinskem parku Radensko polje
- 4. partnerski sestanek projekta VEZI NARAVE
- Začenja se akcija prenašanja dvoživk čez cesto 2020
- V Krajinskem parku Radensko polje v okviru evropskih projektov Vezi narave in Life Amphicon kmalu sprehajalne in učne poti ter druge investicije
- Na obrobju Radenskega polja nastaja Naravovarstveni center Šica
- Na delavnici, na Radenskem polju, o invazivnih tujerodnih rastlinah
- Po novi učni poti vse do razglednega stolpa na Boštanju
- Naravovarstveni center svoja vrata odpira v začetku prihodnjega leta
- Župan dr. Peter Verlič o tem, da nas bo ob vstopu na Radensko polje kmalu prijazno pozdravljala Žabja hiša, center Grosupljega pa bo čez dobro leto povsem spremenjen, še bolj trajnostno prometno urejen
- Žabicam na Radenskem polju na njihovi selitveni poti pomagal varno prečkati cesto tudi župan dr. Peter Verlič
- Župan dr. Peter Verlič o Krajinskem parku Radensko polje kot lepem primeru sobivanja ljudi z naravo in še marsičem drugem
- ŽABJA HIŠA - PRVI CENTER OHRANJANJA NARAVE V SLOVENIJI SE PREDSTAVI
- Svoja vrata odprl prvi center ohranjanja narave v Sloveniji Žabja hiša
- 10. OBLETNICA KRAJINSKEGA PARKA RADENSKO POLJE